Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
Capella Zamku Rydzyńskiego

autor: Leszek Parus
data powstania: 2006-06-07

Puls kniei ...

(gawędy nemroda)

 

 

 

 

Dziś w szczególny sposób chcę zaprosić Szanownych Czytelników na galowy koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego Capella Zamku Rydzyńskiego. Koncert odbędzie się w sobotę 10 czerwca o godzinie 20:30 na dziedzińcu zamkowym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej Kwidzyn 2006.

 

Kwintet instrumentów dętych blaszanych Capella Zamku Rydzyńskiego powstał z inicjatywy trębacza Mieczysława Leśniczaka, kierownika artystycznego zespołu, oraz dyrektora Zamku Rydzyńskiego Feliksa Zielnika („ojcem chrzestnym” zespołu jest prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Kurpińskiego, Karol Muszkieta). Koncert inaugurujący działalność zespołu odbył się 19 października 1985 r. w sali balowej Zamku Rydzyńskiego. W pierwszym, założycielskim składzie zespołu grali:

Mieczysław Leśniczak i Bogumił Bard – na trąbkach, Krzysztof Szaftran – na rogu, Stefan Śliwa – na puzonie i Stanisław Binek – na tubie.

Początkowo ambicją Capelli, jednego z niewielu zespołów, jakie działają przy obiektach zabytkowych, było kultywowanie zapomnianej polskiej tradycji muzycznej związanej z życiem dworskim i myślistwem. Z czasem jednak zespół poszerzył swój repertuar o muzykę nieco lżejszą. Aktualnie Capella Zamku Rydzyńskiego posiada bardzo różnorodny repertuar – od muzyki renesansowej po współczesną, między innymi utwory komponowane specjalnie dla Capelli. Zespół wykonuje następujące gatunki muzyki:

  • muzykę europejskiego (w tym polskiego) renesansu,
  • muzykę barokową kompozytorów polskich, angielskich, niemieckich i francuskich,
  • hejnały miejskie oraz muzykę wieżową,
  • muzykę wojskową i patriotyczną: historyczne marsze i zawołania pułkowe, sygnały wojskowe, pieśni patriotyczne i legionowe,
  • muzykę łowiecką: sygnały myśliwskie, muzykę liturgiczną ku czci patrona myśliwych, świętego Huberta, oraz utwory kompozytorów klasycznych inspirowane łowiectwem,
  • muzykę jeździecką,
  • muzykę pocztową,
  • muzykę rozrywkową: od operetki, poprzez musical, jazz tradycyjny, szlagiery muzyki latynoamerykańskiej, po przeboje Beatlesów i muzykę filmową.

Capella Zamku Rydzyńskiego jest w Polsce jedynym Profesjonalnym zespołem grającym na naturalnych instrumentach dętych blaszanych: rogach myśliwskich, trąbkach sygnałowych i fanfarowych. Tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej w poznaniu, na co dzień pracujący w orkiestrach symfonicznych Poznania: Filharmonii Poznańskiej i Teatru Wielkiego. W roku 1993 reprezentowała Polskę na Światowym Kongresie Myśliwych w Salzburgu. Wówczas też otrzymała zaszczytny tytuł Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie.

Capella Zamku Rydzyńskiego prowadzi ożywioną działalność koncertową w całej Polsce. Występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, była uczestnikiem najpoważniejszych festiwali muzycznych, jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Słupskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, Świdnickie Dni Muzyki Kameralnej w Kościołach Pokoju (1995), Koncerty Królewskie w Warszawskich Łazienkach i w Wilanowie (1995).

Poza występami krajowymi zespół koncertuje również poza granicami Polski: w Niemczech – w Berlinie (koncerty w zamku Britz), Hanowerze, Munster; a także w Austrii – w Salzburgu (1995 r., Europejski Festiwal Muzyki Dworskiej i Myśliwskiej); oraz w Belgii – w Charlerroi.

Rok 2000 jest dla Capelli Zamku Rydzyńskiego rokiem piętnastolecia działalności. W tymże roku kwintet reprezentował Polskę podczas Dni Kultury Polskiej w Berlinie (18-19.V), na Wystawie Światowej EXPO 2000 w Hanowerze (30.VIII-2.IX) oraz na uroczystym koncercie adwentowym zorganizowanym przez instytuty kultury krajów grupy wyszehradzkiej w Berlinie „Visegrad” in Berlin (3.XII). W styczniu tego roku zespół reprezentował Polski Związek Łowiecki na Międzynarodowej Wystawie Łowieckiej w Dortmundzie (Niemcy).

 

Łączę tradycyjne Darz Bór!

Leszek Parus

 

 

Capella Zamku Rydzyńskiego specjalnie dla mieszkańców Kwidzyna wystąpi z dodatkowym koncertem w piątek 9 czerwca o godz. 1900 także na dziedzińcu zamkowym. Wstęp wolny – organizatorzy serdecznie zapraszają.

 

 


Wasze komentarze
autor: Jan Jerzy Jóźwiak
e-mail: janjerzy2@op.pl
data: 2013-10-20
Kilkakrotnie miałem szczęście posłuchać koncertu, wreszcie udało mi się
poznać Autora! To zaszczyt mieć w gronie Przyjaciół Mieczysława
Leśniczaka. Darz Bór, Mistrzu i Kolego!
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.048 sekund