Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in
/2004/classes/Teksty.php on line
275
Warning: mysqli_fetch_row() expects parameter 1 to be mysqli_result, null given in
/2004/classes/Teksty.php on line
276
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in
/2004/classes/Plyty.php on line
73
Der Freischütz
Harmoniemusik
autor:
Krzysztof Kadlec
„Wolny strzelec” („Der Freischütz”) Carla Marii von Webera (178-1826) stanowi ożywczy powiew Romantyzmu jaki wtargnął do niemieckiej opery. Obok typowo romantycznego uroku libretta Johanna F. Kinda pełnego fantastyki i tajemnic dzieło posiada efektowną orkiestrację z brawurowymi solami rogów przypominającymi sygnały myśliwskie oraz chórami, w tym ze słynnym „Chórem myśliwych”. „Wolny strzelec” po berlinskiej premierze w 1821 roku rozpoczyna swój triumfalny pochód po teatrach Europy docierając na Litwę i do Odessy. Tam po raz pierwszy Adam Mickiewicz styka się z dziełem Webera, które robi na nim wielkie wrażenie. Pisze wspaniały wiersz zaznaczając w rękopisie, że słowa powstają do muzyki „Chóru myśliwych” z III aktu:
„ Śród opok i jarów
I plonów i głogów,
Przy dźwięku ogarów
I rusznic i rogów...”
W romantycznej literaturze postacią o diabelskim rodowodzie jest Czarny Myśliwy. Działa na terenie lasu polując na ziemskich myśliwych. W celu zdobycia duszy ludzkiej korzysta z diabelskiej mocy, stając się szczególnie niebezpieczny dla człowieka. Taką postacią w „Wolnym strzelcu” jest Samiel – „czarny strzelec” – jedyna rola mówiona.
Na CD zaprezentowane zostały obszerne fragmenty opery w formie instrumentalnej tzw. „harmoniemusik”. Opracowania na oktet instrumentów dętych i kontrabas dokonał Wenzel Sedlak (1776-1851) - kapelmistrz na dworze księcia Liechtensteinu i wirtuoz gry na klarnecie.
Wasze komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.