Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
Zamkowe granie

autor: Rafał Jajor
data powstania: 2003-11-01


Brać Łowiecka nr 11/2003


Muzyka myśliwska wraca do łask. Coraz częściej sygnaliści pojawiają się na polowaniach, mszach hubertowskich, balach myśliwskich, a także innych, nie związanych z łowiectwem uroczystościach. Coraz więcej myśliwych, zachęconych przykładem kolegów, sięga po sygnałówki i rogi. Z roku na rok rośnie też prezentowany przez nich poziom, oceniany podczas konkursów i przeglądów.




W dniach 6-7 września br. na zamku w Kwidzynie odbył się III Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego, połączony z eliminacjami uczestników z regionu warmińsko-mazurskiego do konkursu ,O Róg Wojskiego". Organizatorami imprezy byli: Zarząd Okręgowy PZŁ w Elblągu, Urząd Miasta Kwidzyna, Stowarzyszenie Muzyczne Wiklina oraz Nadleśnictwo Kwidzyn.

W tym roku do rywalizacji o Wiklinowy Róg stanęło 36 solistów (7 w klasie A, 18 w klasie B, 8 w klasie C i 3 w klasie D) oraz kilkanaście zespołów. Podkreślić należy udział zespołu ,Intrata Plus" z Białorusi, którego członkowie zostali bardzo ciepło przyjęci przez publiczność.
Przesłuchania prowadziło jury w składzie: Krzysztof Kadlec, Agnieszka Wytykowska, Piotr Grzywacz i Jarosław Golder. Konkurs wygrali: soliści Mirosław Murawski w klasie A, Karol Kroskowski w klasie B, Małgorzata Zabawa w klasie C, Magdalena Maszewska w klasie D, Zespół Sygnalistów Myśliwskich ,Jenot" z Tucholi w klasie A, ,Hubertus" z Kwidzyna w klasie B, Zespół Sygnalistów Myśliwskich ,Jenot" z Tucholi w klasie C, Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich ZO PZŁ w Olsztynie w klasie G. W kategorii dowolnej pierwsze miejsce zajął zespół ,Hubertus" z Kwidzyna. Zwycięzcy poszczególnych kategorii, poza upominkami ufundowanymi przez sponsorów, otrzymali wyplecione z wikliny rogi imitujące róg myśliwski. Do udziału w ogólnopolskim konkursie ,O Róg Wojskiego" zakwalifikowani zostali: Janusz Bojarczuk, Bartłomiej Ślązak i Michał Dreger w klasie A, Czesław Błażejewicz i Gabriela Kaźmierczak w klasie B oraz Małgorzata Zabawa w klasie C.

Wśród imprez towarzyszących tegorocznemu przeglądowi wymienić należy konkurs plastyczny dla dzieci, wystawę pamiątek łowieckich, pokaz psów myśliwskich oraz tradycyjną biesiadę. Mieszkańcy Kwidzyna zapraszani byli do przyjścia na zamek przez koncertujących sygnalistów jeżdżących po mieście bryczkami. Drugiego dnia przeglądu, w niedzielę, w kościele p.w. Św. Trójcy odbyła się msza hubertowska. Były także wydarzenia spontaniczne, m.in. koncert muzyki myśliwskiej na cześć pary młodej, która miała wesele w lokalu położonym niedaleko zamku. Szczególne wrażenie na uczestnikach i gościach zrobił sobotni koncert Zespołu Reprezentacyjnego Klubu Sygnalistów Myśliwskich przy ZG PZŁ. Brawurowe wykonanie poszczególnych utworów, w połączeniu z doskonałą akustyką XIV-wiecznych murów sprawiło, że publiczność, porwana muzyką, długo nie pozwalała artystom zejść ze sceny.

Organizatorom III Powiślańskiego Przeglądu Muzyki i Kultury Myśliwskiej wypada pogratulować tak udanej imprezy, a wszystkich już teraz zaprosić do Kwidzyna za rok, w pierwszy weekend września.


tekst i zdjęcia Rafał Jajor




Wasze komentarze
autor: Piotr Grzywacz
e-mail: plesstuchola@poczta.onet.pl
data: 2003-12-17
Konkurs w Kwidzynie to bardzo przyjemne koleżeńskie spotkanie sygnalistów.
Impreza przygotowana dla sygnalistów a nie wyłącznie dla Vipów (jak to
się dzieje w niektórych zakątkach Polski) pozostawia w sercach dużo
radości. Pozdrawiam organizatorów Piotr Grzywacz
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.019 sekund