Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
III Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury ...

autor: Leszek Parus
data powstania: 2003-09-10


Tygodnik Społeczno-Kulturalny "Puls Kwidzyna" nr 20; 10 września 2003 r.
Puls Kniei... (gawędy nemroda)



"III Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego dobiegł końca"


...Tu przerwał, lecz róg trzymał; wszystkim się zdawało,
Że Wojski wciąż gra jeszcze, a to echo grało.
Adam Mickiewicz

Sukcesem organizatorów zakończył się w minioną niedzielę III Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego. Przez dwa dni w urokliwej scenerii kwidzyńskiego zamku rozbrzmiewały dźwięki wydobywane z myśliwskich rogów przez współczesnych Wojskich. Przed rozpoczęciem Przeglądu zespoły biorące w nim udział zaprezentowały się mieszkańcom Kwidzyna w różnych częściach miasta dając próbki kunsztu swej gry, obwieszczając o imprezie i zarazem na nią zapraszając z bryczek użyczonych przez Tereny Rekreacyjno Wypoczynkowe „Miłosna”. Przed rozpoczęciem Przeglądu dokonano otwarcia kolejnej w Kwidzynie wystawy o tematyce łowieckiej. Organizatorzy maja nadzieję, że będzie ona cieszyła się równie wysokim zainteresowaniem jak poprzednie.

Podobnie jak w latach ubiegłych, impreza rozpoczęła się od odegrania przez wszystkich uczestników Przeglądu sygnału „Powitanie”. W imieniu organizatorów, uczestników i zaproszonych gości powitał Andrzej Mularczyk przewodniczący komitetu organizacyjnego. W imieniu Rady Okręgowej Polskiego Związku Łowieckiego w Elblągu otwarcia przeglądu dokonał Bolesław Szatrański - przewodniczący Komisji Etyki, Tradycji i Zwyczajów Łowieckich, życząc uczestnikom osiągnięcia najlepszych wyników konkursowych i zakwalifikowania się do IX Ogólnopolskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego” w 2004 roku. W bieżącym roku ubiegano się o WIKLINOWY RÓG KWIDZYNA. Sygnałem „Darz Bór” zakończono część oficjalną, po czym nastąpiły przesłuchania w poszczególnych klasach.

Wieczorem myśliwi i sygnaliści zaprosili mieszkańców miasta do wysłuchania koncertu. Gościem Przeglądu był Zespół Reprezentacyjny Polskiego Związku Łowieckiego „Capella Zamku Rydzyńskiego” – kwintet instrumentów dętych blaszanych prezentując nie tylko muzykę myśliwską. Tradycyjna biesiada myśliwska zakończyła dzień pierwszy Przeglądu.

Od rana drugiego dnia sygnaliści rywalizowali w konkurencjach zespołowych, zaś w południe spotkali się w kościele p.w. Św. Trójcy na tradycyjnej Mszy św. Hubertowskiej celebrowanej przez okręgowego kapelana myśliwych ks. Mirosława Masztalerka. Piękną oprawę Mszy stanowiły zespoły biorące udział w Przeglądzie. Wrażeń nie da się opisać. Tam po prostu trzeba było być. W godzinach popołudniowych dokonano rozstrzygnięcia ogłoszonego wcześniej konkursu plastycznego dla gimnazjalistów (wyniki podaliśmy w ubiegłym tygodniu) oraz zaprezentowano rasy psów myśliwskich. Koncertem laureatów i wręczeniem nagród zakończyło się kolejne spotkanie z muzyką myśliwską.

Z dziennikarskiego obowiązku informujemy, że jury w składzie: Krzysztof Kadlec z Poznania (przewodniczący), Agnieszka Wytykowska z Gostynia, Piotr Grzywacz z Tucholi i Jarosław Golder z Kwidzyna wyłoniło laureatów Przeglądu. Wśród solistów w klasie A (mistrzowskiej) podobnie jak w roku ubiegłym zwyciężył Mirosław Murawski z Tucholi wyprzedzając Michała Dregera z Olsztyna i Janusza Bojarczuka z Kwidzyna. Klasę B (dla średnio zaawansowanych) wygrał Karol Kroskowski z Kościerzyny przed Czesławem Błażewiczem z Elbląga i Andrzejem Rentflejszem z Kwidzyna. W klasie C (dla początkujących) zwyciężyła Małgorzata Zabawa z Susza przed Grzegorzem Matusiakiem z Tucholi i Krystianem Dułakiem z Bytowa. Klasę D (dzieci) wygrał Radosław Bojarczuk pokonując Magdalenę Maszewską (obje z Kwidzyna).
W kategorii zespołowej klasę A wygrał zespół „Jenot” z Tucholi. Klasę B wygrał „Hubertus” z Kwidzyna wyprzedzając „Intradę Plus” z Białorusi i Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Bytowa. Trzecią lokatę zajęła kwidzyńska „Gawra”. W klasie C zwyciężył „Jenot” z Tucholi wyprzedzając Rodzinny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Koła Łowieckiego „Żuraw „ w Kościerzynie. Klasę G wygrał Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Zarządu Okręgowego PZŁ w Olsztynie a w kategorii Klasa Dowolna I miejsce zdobył kwintet dęty „Hubertus” z Kwidzyna wyprzedzając Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Lira” przy Nadleśnictwie Susz i Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Zarządu Okręgowego PZŁ w Olsztynie.

Środowisko kwidzyńskie reprezentowało ośmiu solistów i trzy zespoły: „Gawra”, „Hubertus” i Zespół Sygnalistów Myśliwskich Koła Łowieckiego „Knieja” w Kwidzynie, który tworzą Jan Rentflejsz ze swoimi synami Andrzejem i Jarosławem. Wszyscy trzej są czynnymi myśliwymi w „Kniei”.

Gratulując udanej imprezy muzycznej Łowczy Okręgowy Wieńczysław Tylkowski podkreślił rolę kulturotwórczą łowiectwa polskiego. Dzięki takim i podobnym imprezom zmienia się stereotypowy wizerunek myśliwego. W. Tylkowski podziękował uczestnikom, sponsorom, darczyńcom oraz organizatorom życząc jednocześnie zapału na organizację kolejnego czwartego przeglądu.


Łączę tradycyjne łowieckie Darz Bór!

Leszek Parus




Róg wiklinowy - główna nagroda konkursu



Wasze komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.021 sekund