Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
Róg Wojskiego wrócił do „Venatora"

autor: Andrzej Wierzbieniec
data powstania: 2003-08-01


Łowiec Polski Nr 8 (1887)




Jak co roku, w czerwcu odbywają się „mistrzostwa Polski" sygnalistów myśliwskich. W tym roku z okazji jubileuszu 80-lecia PZŁ zmagania sygnalistów miały wyjątkowy charakter i odbyły się w Pszczynie w dniach 12-15 czerwca. Z tej okazji śląscy myśliwi przygotowali okolicznościową wystawę, na której eksponowano trofea łowieckie, prace graficzne inspirowane tematyką przyrodniczą oraz zbiory kolekcjonerskie: znaczki pocztowe, wydawnictwa, medale i odznaczenia, a także akcesoria myśliwskie. Łącznie na tej wystawie, usytuowanej na terenie parku pałacowego, zgromadzono ponad tysiąc eksponatów. Równolegle trwała wystawa fotograficzna „Na ścieżkach natury" Łukasza Łukasika i Dariusza Sarnowskiego.

Wieczorem, pierwszego dnia festiwalu, odbył się galowy koncert inauguracyjny, którego gospodarzem był Jan Suchorończak, przewodniczący komitetu obchodów 80-lecia PZŁ. Wśród zaproszonych gości obecni byli: minister w kancelarii prezydenta RP Andrzej Gdula, łowczy krajowy Lech Bloch, przewodniczący senackiej Komisji Ochrony Środowiska Adam Graczyński, poseł Jan Rzymełka, dyrektor generalny w Ministerstwie Środowiska Andrzej Dworzak, przedstawiciel dyrektora generalnego Lasów Państwowych Jan Błaszczyk, dyrektor Biura Ministra Środowiska Wiesław Biskupski. Przybyła delegacja z Niemiec. Byli obecni przedstawiciele wszystkich okręgów PZŁ. Działaczom wręczono odznaczenia państwowe. W koncercie uczestniczył Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej PZŁ pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka oraz solista Teatru Wielkiego w Poznaniu Andrzej Ogórkiewicz.

Następnego dnia, w Szczyrku, rozpoczęły się przesłuchania solistów, po których odbyło się Walne Zebranie Klubu Sygnalistów PZŁ, a wieczorem w sali widowiskowej Pszczyńskiego Centrum Kultury, koncert muzyki myśliwskiej. Grali: Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Echo Pszczyny" i Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej PZŁ, a śpiewał Chór Pszczyńskiego Zespołu Kameralnego CON FUOCO. Widownia żywo reagowała na występy, domagając się wielokrotnych bisów.



Zespół Venator z Poznania, zdobywca Rogu Wojskiego
Jan Suchorończak wręcza Róg Wojskiego kierownikowi zespołu Venator


W sobotę wszystkie imprezy odbywały się w Pszczynie, gdzie od rana na scenie przed zamkiem, jurorzy przesłuchiwali zespoły. Po południu, na tej samej estradzie plenerowej, odbyła się gala festiwalowa, w której wystąpiły najlepsze zespoły, laureaci indywidualni i goście. Między innymi z zespołem Mieczysława Leśniczaka wystąpił znany z poznańskiej orkiestry Zbigniewa Górnego instrumentalista Jerzy Karwowski.

W konkursie „O Róg Wojskiego" zwyciężył Zespół Trębaczy Myśliwskich „Venator" z Akademii Rolniczej w Poznaniu. Dwa kolejne miejsca zajęły zespoły z Warcina i Goraja. Rozmawiam z kierownikiem zespołu „Venator" Marcinem Jarugą:
- Odebraliśmy ubiegłorocznym zwycięzcom - zespołowi z Warcina - Róg Wojskiego. Przez ten rok do „Venatora" trafiło wyjątkowo dużo sygnalistów za sprawą pierwszego rocznika, w którym było sporo studentów grających na rogach. Jako zespół nie prowadzimy żadnej edukacji - w naszym zespole są tylko osoby już grające na instrumentach. Ćwiczymy często, ponieważ wszyscy mieszkamy w jednym akademiku, gdzie mamy wydzielone pomieszczenie na próby. Zgranie przy tak dużym zespole jest sprawą bardzo ważną, a fakt mieszkania razem ma tu duże znaczenie.

Mówi Maciej Strawa, przewodniczący Klubu Sygnalistów Myśliwskich przy PZŁ:
- Oceniam tę imprezę jako bardzo udaną, z dużym rozmachem, na wysokim poziomie. Słowa podziękowania należą się Zarządowi Głównemu PZŁ i śląskiej organizacji łowieckiej za udzieloną nam pomoc i wsparcie finansowe.



W jury festiwalu uczestniczyły międzynarodowe sławy, a mianowicie: Uwe Bartels, autor albumu pt. „Pszczyński róg myśliwski - jego historia" oraz Hildebrand Walther, honorowy prezes sygnalistów bawarskich. W festiwalu brało udział 46 zespołów i 170 solistów, a zgłoszonych było 220. W przyszłym roku zmuszeni jesteśmy ograniczyć liczbę solistów do 120-130 osób. Od strony technicznej przesłuchanie większej liczby uczestników jest niezmiernie trudne, dlatego przy wojewódzkich sejmikach łowieckich będą organizowane przeglądy, podczas których nastąpi eliminacja solistów do przeglądu ogólnokrajowego. Poziom festiwalu, a szczególnie ich laureatów, oceniam jako europejski. Podczas niedawno zakończonych mistrzostw Niemiec zespół z Poznania zajął czwarte, a z Goraja - piąte miejsce. Naprawdę nie ma mowy o jakichkolwiek kompleksach.

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej oprócz VIII Konkursu „O Róg Wojskiego" odbył się VII Śląski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Księcia Pszczyńskiego".



Koncert Zespołu Reprezentacyjnego Muzyki Myśliwskiej PZŁ - Capelli Zamku Rydzyńskiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka z udziałem znanego instrumentalisty Jerzego Karwowskiego

Są miejsca w Polsce, które nierozerwalnie kojarzą się z tradycją i historią. Jeśli mówimy Pszczyna i zamek rodu von Pless, to musimy również powiedzieć muzyka myśliwska. Dla wszystkich te kilka dni w Pszczynie były, w roku jubileuszu naszego Związku, wielkim świętem ludzi związanych z muzyką myśliwską.

Andrzej Wierzbieniec



Wasze komentarze
autor: Misiek2
e-mail:
data: 2005-12-03
Pogratulować!!!!!!!!!!!!!!
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.027 sekund