autor: Maciej Strawa
data powstania: 2003-06-30

Zachodni Poradnik Łowiecki nr 6/2003

Kranichstein – mistrzostwa Niemiec

W dniach 31 maja i 1 czerwca 2003 roku dwa najlepsze zespoły trębaczy myśliwskich z Wielkopolski wzięły udział w mistrzostwach Hesji i mistrzostwach Niemiec. Polskę reprezentował Zespół Trębaczy Myśliwskich „Venator” Studentów Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu oraz Zespół Trębaczy Myśliwskich z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju startujące w mistrzowskiej klasie G (małe i duże rogi), a także ZTM „Gryf” Okręgowej Rady Łowieckiej w Szczecinie, starujący w klasie C (dla początkujących). Konkursy odbyły się w zamku myśliwskim Kranichstein pod Darmstadt (40 km na południe od Frankfurtu nad Menem). W przepięknej scenerii zabytkowego zamku i parku, gdzie mieści się muzeum łowieckie i szkoleniowy ośrodek łowiecki, konkurs zrobił ogromne wrażenie na jego uczestnikach. Niezapomniane wrażenia estetyczne, organizacyjne, a przede wszystkim muzyczne w postaci występów najlepszych zespołów niemieckich stały się udziałem naszych reprezentantów. W konfrontacji konkursowej nasze zespoły wypadły wspaniale. Pierwszego dnia w mistrzostwach Hesji zespół „Venator” zajął 2 miejsce, a zespół z Goraja – 6, zaś „Gryf” wygrał swoją klasę C. Drugiego dnia w mistrzostwach Niemiec, gdzie występowały już tylko najlepsze zespoły z całych Niemiec okazało się, że tylko trzy zespoły niemieckie są lepsze od najlepszych z Polski. Zespół z Poznania zajął 4 miejsce w klasie G, a zespół z Goraja - 5 miejsce. Startujący poza konkursem „Gryf” uplasował się w klasie G na 18 pozycji. W konkursach wzięło udział ponad 70 zespołów. Są to dotychczasowe największe sukcesy zagranicze polskich zespołów. Podwójnym mistrzem Niemiec został ponownie zespół z Hameln-Pyrmont (Dolna Saksonia) wygrywając w klasie A (tylko małe rogi) w składzie 12 osobowym i w klasie G (małe i duże rogi) w składzie 26 osobowym.

Pszczyna – mistrzostwa Polski

W dniach 12-15 czerwca 2003 roku międzynarodowym festiwalem muzyki myśliwskiej zainaugurowano centralne obchody Jubileuszu 80-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Festiwal odbył się w Pszczynie i Szczyrku na górnym Śląsku. W jego programie znalazł się VIII Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego”. Laureatem I miejsca w klasie G i zdobywca „Rogu Wojskiego” został zespół „Venator” z Poznania. Natomiast III miejsce przypadło w udziale zespołowi z Goraja (okręg pilski), a VI zespołowi „Darz Bór” z KŁ „Jeleń” w Piaskach (okręg leszczyński). W klasie A II miejsce zajął zespół „Złoty Róg” reprezentujący ZO PZŁ w Kaliszu. W klasie B (średniotrudnych sygnałów) III miejsce zajął drugi zespół z Goraja, VII miejsce zespół z Piłki (Nadleśnictwo Podanin – okręg pilski), a XI miejsce zespół z Nadleśnictwa Grodzisk (okręg poznański). Natomiast w klasie D dziecięcy zespół „Dzięcioły” zajął I miejsce. W kategorii indywidualnej podobnie, jak zespołowo, największe laury przypadły Wielkopolanom. Indywidualnym mistrzem Polski został Paweł Strawa z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju (I miejsce w klasie A), zaś wicemistrzem Tomasz Szrama z Akademii Rolniczej w Poznaniu ( II miejsce w klasie A). W klasie B reprezentant AR w Poznaniu – Przemysław Kiciński – zajął III miejsce. Ponadto w klasie dziecięcej D – Jan Strawa zajął I miejsce ex aequo, a Jędrzej Strawa – II miejsce. W Międzynarodowym Konkursie Muzyki Myśliwskiej zespół z Goraja zajął I miejsce. We wszystkich konkursach wzięły udział 43 zespoły i 170 solistów. Festiwal zorganizowano z dużym rozmachem i bogatym programem na miarę historycznego miejsca i zacnego jubilata.