AKCENTY MYŚLIWSKIE NA BALU KRÓLEWSKIM
KRAKOWSKIEGO BRACTWA KURKOWEGO W WIELICZCE
W Kopalni Soli w Wieliczce miejscu wyjątkowym dla polskiej kultury i światowego dziedzictwa kulturowego w nocy z 23/24 stycznia 2016 roku odbył się XI Bal Królewski Krakowskiego Bractwa Kurkowego. We wnętrzu XIX wiecznej komory „Warszawa” (123 m pod ziemią) w uroczystej zabawie uczestniczyły 252 osoby, w tym liczni znamienici goście z kraju i z zagranicy. Gospodarzami balu byli król kurkowy Jan Dziura-Bartkiewicz z marszałkami Markiem Zuskim i o. Leonem Pokorskim (OFM). Bal rozpoczęto tradycyjnie polonezem, tańczonym przez wszystkie pary. Bal królewski należy do głównych wydarzeń kulturalnych podczas królewskiego „panowania” i ma cel charytatywny.
Na balu nie zabrakło akcentów myśliwskich, bowiem do grona myśliwych należy król kurkowy z marszałkami, król okręgu, Starszy Bractwa oraz wielu braci kurkowych.
W zainscenizowanym „lesie” w komorze „Staszic” zorganizowano poczęstunek myśliwski z licznym potrawami z dziczyzny wykwitnie podanymi. Dużym wydarzeniem był koncert muzyki myśliwski w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w składzie 8 sygnalistów z udziałem członka ZSM „Królewscy” Wojciecha Pieprzycy, pod kierownictwem Julii Królik. Piękny koncert odbył się także w Komorze Skarbek. Sygnały myśliwskie zaprezentowane w wyjątkowej akustyce kopalni wywołał zachwyt uczestników balu. Za sprawą muzyki myśliwskiej i dziczyzny bodaj po raz pierwszy „łowiectwo” gościło w wielickiej kopalni.
Tekst i zdjęcia
Krzysztof J. Szpetkowski