Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
Nowy festiwal w terenie

autor: Józef Czerniak
data powstania: 2014-12-09

Panie Józefie, czemu w południowej Wielkopolsce na naszym terenie nic się nie dzieje?”  Pytanie zadał nowy adept myślistwa Tomasz Kania.

Może pokazalibyśmy trochę kultury leśnej i łowieckiej. Miejscem może być Antonin – piękny Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów. Także klasycystyczny pałac w Śmiełowie gdzie przebywał nasz wieszcz Adam Mickiewicz albo Gołuchów pałac Czartoryskich.” W końcu dotarliśmy do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie mieszczącym się na terenie parku obok zamku.

Owszem, możemy taką imprezę zorganizować w Oficynie zamku jest to odrębny nasz budynek ”odpowiedział dyrektor Benedykt Rozmiarek.

Zaczęliśmy szukać chętnych do współpracy. Odpowiedziały miejscowe nadleśnictwa. W jakiej formie działamy? Robimy festiwal kultury leśnej i łowieckiej. Przede wszystkim sygnalistyka i muzyka myśliwska. „Wulkan pomysłów” Tomasz Kania jeszcze dodaje: „a może wabiarze, ptaki, psy, wystawy, stoiska?.”

Machina ruszyła. Dyrektor OKL dr Benedykt Rozmiarek obiecał do pomocy całą swoją załogę. W weekend sierpniowy (16 sobota) odbył się nasz festiwal. Po wspólnym odegraniu sygnału Powitanie otwarcia imprezy dokonał dyr.B.Rozmiarek. Chwilę później rozpoczęły się zmagania konkursowe. Gościliśmy solistów i zespoły z różnych regionów Polski. Jury w składzie Prezes KSM Maciej Strawa, wiceprezes Krzysztof Kadlec i „Wojski z Tucholi” Piotr Grzywacz oceniało występy uczestników.

Równocześnie można było oglądać pokazy psów, ptaki drapieżne w akcji a później nawet dotknąć i potrzymać. Nieopodal prezentowali swoje umiejętności wabiarze. Swoje stoiska eksponowały nadleśnictwa. Wśród oglądających zauważyliśmy naszego kapelana wielkopolskiego Ks. Eugeniusza Lijewskiego, prof. Dariusza Gwiazdowicza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, także kol. jurorkę Agnieszkę Woźniak. Znalazła się także telewizja z Poznania. Ogłoszenie wyników z występami najlepszych, nagrody, biesiada. Tak minął cały dzień w Gołuchowie.

Pytanie: Czy jest to potrzebne, następna impreza w naszym kalendarium? Moja odpowiedź: TAK. Spotkania z kulturą rozwijają, czynią nas lepszymi, bogatszymi o nowe doświadczenia, możemy znowu sobie pograć, a tego nigdy nie będzie dość, porywalizować, spotkać się ze znajomymi z kraju, wymienić swoje zdania, opinie, zwłaszcza na biesiadzie. Zainteresowanie ludzi przebywających w parku było bardzo duże. Impreza otwarta, pokazy z możliwością dotknięcia ptaka drapieżnego, potrzymania go na ręce to przeszło oczekiwania wielu. Decyzja zapadła, powtarzamy imprezę.

Zapraszam do Gołuchowa 20 czerwca 2015 na następną edycję święta kultury leśnej i łowieckiej.

 

Józef Czerniak

 Wasze komentarze
autor: Marek Kochan
e-mail: MARKOPOL@ONET.EU
data: 2014-12-25
Szanowny Józefie ! Jesteś ojcem tego przedsięwzięcia ,które razem
omawialiśmy i któremu dzielnie sekundowałem :) Jest czas świąteczny i
ponoć wszystkie życzenia się spełniają ,więc życzę Tobie sobie i
Wszystkim sygnalistom oraz miłośnikom sygnalistyki oraz kultury łowieckiej
by te zamierzenia zostały przekute w następny równie wspaniały jak nie
wspanialszy konkurs ! To miejsce jest stworzone do tych celów jak mało
które . Pozdrawiam serdecznie Ciebie oraz Wszystkich sygnalistów
miłośników oraz Zarząd KSM świątecznie ! Marek Kochan
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.038 sekund