Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
Przed nami też grali...

autor: Piotr Grzywacz
data powstania: 2002-10-23
Polska sygnalistyka łowiecka ma swoją długą i bogatą historię. Jednak liczne zawieruchy wojenne oraz wrogie naszej kulturze narodowej lata zaborów i okupacji spowodowały nieodwracalne straty w pięknej tradycji, która nieobca była królewskim polowaniom w nieprzebytych kniejach dawnej Polski. Od średniowiecza do czasów nam obecnych zmieniała się jedynie rola sygnałów granych na „trąbach”, „olifantach ”, „piszczałkach”, „rogach” - bawolich i metalowych. Dla porozumiewania się podczas łowów dawano sygnały dźwiękowe, dzięki którym na przestrzeni stuleci wprowadzano ład i porządek na polowaniu.

Z opisów Galla Anonima wynika, że trąby i ujadanie psów nieprzyjaciela nawet pobudzały do wściekłości. W kronikach królewskich Zygmunta Augusta ( XVI wiek ) odnotowano zapis dotyczący finansów: „Kanusowi Cyganowi, złotnikowi od roboty w srebrze 1 grzywna i 9 skojców z którego zrobił blaszki dwie na róg myśliwski z historiami z polowania na niedźwiedzia".

Tomasz Bielawski w „ Myśliwcu ” wydanym w roku 1595 informuje nas o tym, że „ piszczałka ” - róg z wołu - służyła do zwoływania psów. W roku 1618 Jan hr. Ostroróg w dziele „ Myślistwo z ogary ” pisze, że „ trąbienie tedy dla każdego zamysłu ma być inaksze ”. Z innych opisów dowiadujemy się, że grano na rogach wołowych, używano też rogów dla ozdoby i ceremoniału. Sygnały w chronologicznym zestawieniu pojawiły się ponownie w roku 1823, w „ Nauce łowiectwa ” Ignacego Babiatyńskiego. Obecnie w Polsce w ogóle nie są grane. Nie można wykluczyć, że całą tradycję „ Myślistwa z ogary ” wraz z sygnałami kontynuują Niemcy w znanej powszechnie wersji „ Brackenjagdsignale ”, granej na rogach pół księżycowych w stroju B, przez członków Klubu Ogara.

W roku 1894 odbyła się we Lwowie ” Powszechna Wystawa Krajowa ” pod protektoratem ( cytat z programu) „ Najmiłościwszego Króla Franciszka Józefa I - szego ”. Z programu wydrukowanego w języku polskim dowiadujemy się, że zaprezentowano między innymi: „ trąby i sygnały: borówki, kniejówki, chróstówki, legawki, rożki, trąby do halali. Przedstawienie achów rogowych, wygrywanych przy rozmaitych okolicznościach w łowach kniejowych za pomocą nut, potrąbywanie, trąbienie na trupa, fanfary przy rozkładzie ”.

W latach międzywojennych organizowano uroczyste polowania dla Prezydenta R P Ignacego Mościckiego w Białowieży i Spale. W 1937 roku Feliks Nowowiejski napisał "Sygnał Myśliwski Prezydenta R. P. ". W tym czasie nauką gry na rogu myśliwskim, podobnie jak po roku 1945, zajmowano się głównie w szkołach leśnych. Chociaż zajęcia te miały i mają charakter wyłącznie pozalekcyjny, to pozwoliły na przetrwanie tradycji.

W relacji " Dziennika Pomorskiego" z dnia 19. 08. 1924 roku utrwalono liczne szczegóły z wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej Stanisława Wojciechowskiego w Borach Tucholskich. Można wnioskować, że w tamtym czasie w okolicach Tucholi tradycja gry na rogu myśliwskim była dobrze znana. Cytat: " Dnia 5 sierpnia, jak przewidywał program, przybył p. Prezydent 7 czy 8 samochodami do Piekła, gdzie urzędnicy leśni z Nadleśnictwa Świt i sąsiednich nadleśnictw utworzyli szpaler. Powitał p. Prezydenta w imieniu leśników nadleśniczy państwowy p. Ekowski ze Świtu krótką mową. Nad bramą, którą wystawiło nadleśnictwo widniał napis: "Lasy Tucholskie - Nadleśnictwo Świt - Darz Bór". Potem zagrało kilku urzędników na trzy głosy na sygnałówkach myśliwskich " Powitanie". Pan Prezydent dziękując, podał kilku urzędnikom ręki i zeszedł na dół do Piekła ”.

Wasze komentarze
autor: Grazyna
e-mail:
data: 2002-10-24
Dziękujemy. Jeszcze.....
autor: autor
e-mail:
data: 2002-10-25
" Piekło " to uroczysko w lesie nad Brdą w pobliżu Tucholi.  Rzeka w tym
miejscu posiada kamieniste dno i duże zróżnicowanie poziomów. Wartki nurt
wody powodował dawniej trudności dla flisaków spławiających drewno.
Obecnie jest atrakcją dla turystów, zwłaszcza kajakarzy. Tutaj pływał ze
studentami ks. Karol Wojtyła.
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.044 sekund