Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
Pokonkursowe refleksje

autor: Kazimierz Kroskowski
data powstania: 2014-09-23

XVI Pomorski Konkurs Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej na Zamku w Bytowie zakończył tegoroczną serię rywalizacji polskich sygnalistów w regionalnych i ogólnopolskim konkursie. Rozpoczyna się wszystko w marcu w Złotoryi a kończy po 20-tu konkursach, w połowie września w Bytowie.

Bytowski konkurs odnotował w tym roku rekordową liczbę solistów, bo aż 64, a zespołów, które wzięły udział w rywalizacji było 10.

Indywidualnie w mistrzowskiej klasie „A” zwyciężył po raz kolejny (bo w Kwidzynie również) 15-letni Hubert Keller. Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości sporo namiesza w szeregach starszych, rywalizujących koleżanek i kolegów.

W klasie zespołowej „G” zwyciężył Zespół Trębaczy Myśliwskich „BÓR”. Zespół funkcjonuje przy RDLP w Szczecinku, a prowadzi go kol. Błażej Chmielewski. Pewnie nie raz jeszcze o nim usłyszymy, tym bardziej jeśli w składzie zespołu występują takie gwiazdy, jak Grzegorz Herbaczewski. Pozostałe wyniki na stronie konkursu.

Sobotnie przesłuchania konkursowe zakończyła obfita w dziczyznę i muzykę myśliwską, pełna zacnych gości biesiada. Niedzielę rozpoczęła, jak zawsze msza hubertowska, tym razem w oprawie rogów myśliwskich „Es” Zespołu Muzyki Myśliwskiej „Hubertus” przy KŁ „Cyranka” w Sztumie. Następnie złożona została wiązanka kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II. Potem na bytowskim rynku godzinny koncert muzyki myśliwskiej ZMM „HUBERTUS”. Po koncercie pokaz piesków ras myśliwskich.

Zgromadzonej licznie na bytowskim publiczności cały czas serwowano nieodpłatnie dania kuchni myśliwskiej. Wszystko zaś zakończył koncert galowy laureatów i wręczenie nagród, w tym nagrody głównej bytowskiego konkursu – roweru. Nie był to jednak konkurs jakich wiele odbywa się w regionach i o tym należy zdecydowanie powiedzieć.

Otóż najliczniej obsadzonymi klasami na bytowskim konkursie to klasa dla początkujących „C” (24 uczestników) oraz klasa dziecięca „D” (16 uczestników). Tutaj, nawet jeśli nie przyjechaliby sygnaliści z innych regionów, to obsada i tak byłaby znamienita.
Wszystko to zawdzięczamy istniejącemu od prawie pięciu lat Stowarzyszeniu Przyjaciół Muzyki i Kultury Łowieckiej na Zamku w Bytowie. Aktualnie stowarzyszenie szkoli ponad 30 młodych sygnalistów, a zdecydowana większość - to dzieci do lat 15. Wystarczy zajrzeć na naszą stronę i na wyniki konkursów regionalnych, by zobaczyć, że jeśli stowarzyszenie bytowskie bierze w nich udział, to klasy „D” i „C” są zdominowane przez dzieci uczące się gry na rogu właśnie w Bytowie. Oprócz nauki gry na myśliwskim rogu stowarzyszenie zajmuje się również edukacją przyrodniczo-łowiecką młodzieży w całym bytowskim powiecie. Tylko w tym roku odbyliśmy 12 spotkań w szkołach podstawowych i gimnazjach, gdzie w oprawie sygnałów i muzyki myśliwskiej wykonywanej przez młodych sygnalistów stowarzyszenia przybliżamy młodzieży zwierzynę naszych lasów i pól oraz rolę myśliwych i leśników w gospodarowaniu tymi darami przyrody.

Nigdzie w Polsce, na żadnym konkursie czy przeglądzie nie spotka się tak licznej grupy miejscowych, młodych sygnalistów. Jest to rzecz, którą możemy się chwalić a bytowscy myśliwi mogą być z tego dumni - działanie o którym w dzisiejszym łowiectwie należy pisać wielkimi literami.

 

Kazimierz Kroskowski

23 września 2014 r.Wasze komentarze
autor: Marek Kochan
e-mail: markopol@onet.eu
data: 2014-11-23
Bardzo sympatyczna relacja z konkursu:) . Cieszy mnie szczególnie to , że
wreszcie ktoś inny napisał pięknie o tym wspaniałym konkursie. Też tam
bylem niestety obowiązki nie pozwoliły mi zostać do końca uroczystości
konkursowych, a szkoda gdyż byli tam wszyscy moi mili znajomi. Konkurs jest
wart przejechania tych wielu set kilometrów. Przemili gospodarze wspaniała
atmosfera dbalosc o uczestników do granic możliwości. To same atuty Bytowa.
Dziekuje Kaziu i pozdrawiam Wszystkich serdecznie Marek Kochan
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.075 sekund