Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /2004/classes/Teksty.php on line 275

Warning: mysqli_fetch_row() expects parameter 1 to be mysqli_result, null given in /2004/classes/Teksty.php on line 276

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /2004/classes/Plyty.php on line 73
Polska Msza Myśliwska - recenzja płyty

autor: Krzysztof Kadlec
data powstania: 0000-00-00

W nagraniu wzięli udział:

  • Roman Dobiecki,
  • Maksymilian Milczarek,
  • Piotr Milczarek,
  • Dariusz Skotnicki,
  • Michał Pietrucha,
  • Adrian Sobczyński,
  • Szymon Ircha

Partię wokalną utworu „Święty Hubercie Patronie nasz” wspomogli gościnnie Paweł Lewiński i Sławomir Płaczkowski

 

Producent i Patron Zespołu:
Okręgowa Rada Łowiecka w Łodzi

 


 

Lech Głowicki ukończył Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w Bydgoszczy w klasie waltorni. Przez wiele lat, aż do przejścia na emeryturę, grał w Orkiestrze Reprezentacyjnej Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Jego przyjacielskie kontakty z członkami bydgoskiego Koła Łowieckiego nr 6 „Złoty Róg”, a przede wszystkim z ówczesnym pierwszym prezesem koła – Edmundem Sitkiem oraz sekretarzem – Krzysztofem Krykiem zaowocowały powstaniem kilku kompozycji i opracowań muzyki łowieckiej. W roku 1994 komponuje „Marsz pożegnalny myśliwego” na 4 plessy, 2 waltornie i par force, a w roku 1995 „Marsz Bydgoskich Myśliwych” na 4 plessy i 3 waltornie. W międzyczasie Lech Głowicki dokonuje opracowania na 2 rogi myśliwskie „Ostatniego pożegnania myśliwego” Edmunda Sitka, na septet instrumentów blaszanych, „Chóru myśliwych” z opery „Henryk VI na łowach” Karola Kurpińskiego oraz „Pieśni myśliwskiej z opery „Hrabina” Stanisława Moniuszki.

 

Podczas uroczystej mszy św. w Bazylice p.w. św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy, w 1994 r. po raz pierwszy w Polsce zostaje wykonana „Msza hubertowska” Reinholda Stiefa przez czterdziestoosobową orkiestrę dętą Pomorskiego Okręgu Wojskowego w opracowaniu Lecha Głowickiego i pod jego batutą. Znakomita akustyka świątyni oraz perfekcyjne wykonanie utworu wywarły na słuchaqczach olbrzymie wrażenie. Muzyków nagrodzono długimi, rzęsistymi oklaskami na stojąco. To religijno-artystyczne przeżycie było źródłem inspiracji dla Edmunda Sitka i Krzysztofa Kryka. Powstał pomysł stworzenia polskiej mszy myśliwskij. Zwrócili się z prośbą do swojego przyjaciela, Lecha Głowickiego, aby podjął się jej skomponowania. I tak, po około dwóch latach prac w 1996 roku dzieło zostało ukończone. Powstała pierwsza „Polska Msza Myśliwska” na wielką orkiestrę dętą, później przearanżowana przez kompozytora na 2 trąbki, 2 waltornie, 2 puzony i tubę. Do dzisiaj zachowały się jedynie 3 częśczi tej partytury. Pod względem formalnym „Polska Msza Myśliwska” Głowickiego opiera się na strukturze muzycznej zaczerpniętej z „Mszy hubertowskiej” R. Stiefa. Po szesnastu latach od powstania „Polskiej Mszy Myśliwskiej” Krzysztof Kadlec dokonuje jej opracowania na kwintet instrumentów blaszanych (dwie trąbki, róg, puzon i tuba). W tej formie nastąpiło prawykonanie utworu 28 lipca 2012w r. w Sierakowicach podczas Mszy Hubertowskiej w ramach trwającego IX Festiwalu Kultury Łowieckiej Knieja 2012. Wymonawcą kompozycji był Zespół Muzyki Myśliwskiej „HUBERTUS BRASS”  z Gdyni pod kierownictwem Przemysława Żywickiego. Wszystkie materiały nutowe muzyki myśliwskiej, jakie zachowały się zostały przekazane przez Lecha Głowickiego do całkowitej dyspozycji Krzysztofowi Krykowi.

 

Krzysztof Kadlec


Wasze komentarze
autor: Stanisław Witkowski
e-mail: stan.witkowski@wp.pl
data: 2013-09-01
Cieszy fakt zainteresowania ogółu muzyką  myśliwską i dalsze działania
popularyzują-ce ten oryginalny, trudny i mało znany gatunek muzyki. Duże
słowa uznania dla kol.Romana Dobieckiego za podjęte inicja- tywy i
utworzenie zespołu Hubertusy przy Kole Łowieckim Nr.31 \"Bażant\" w
Świnicach Warckich.
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.055 sekund