Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /2004/classes/Teksty.php on line 275

Warning: mysqli_fetch_row() expects parameter 1 to be mysqli_result, null given in /2004/classes/Teksty.php on line 276

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /2004/classes/Plyty.php on line 73
Polska Msza Myśliwska

autor: Krzysztof Kadlec

Bydgoski muzyk, Lech Głowicki, w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku komponuje pierwszą Polską Mszę Myśliwską na dwie trąbki, dwie waltornie, dwa puzony i tubę. Jej powstanie jest mocno związane z działalnością Koła Łowieckiego nr 6 „Złoty Róg” w Bydgoszczy, a przede wszystkim z pierwszym prezesem koła – Edmundem Sitkiem i sekretarzem – Krzysztofem Krykiem. W 1994 roku odbyła się w Bazylice p.w. św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy uroczysta msza, podczas której miało miejsce poświęcenie sztandaru i po raz pierwszy w Polsce wykonana została Msza  hubertowska R. Stiefa przez czterdziestoosobową orkiestrę dętą Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Opracowania na ten skład dokonał L. Głowicki, prowadząc całość pod wprawną batutą. Zarówno znakomita akustyka Bazyliki jak i perfekcyjne wykonanie stiefoskiej kompozycji sprawiły, że zebrani nagrodzili wykonawców rzęsistymi oklaskami na stojąco. Było to wielkie przeżycie dla myśliwych Okręgu Bydgoskiego uczestniczących we Mszy św.

Wtedy zrodził się pomysł stworzenia polskiej mszy. Po krótkiej namowie Edmunda Sitka i Krzysztofa Kryka Lech Głowicki podejmuje się napisania Polskiej Mszy Myśliwskiej. Prace nad utworem trwały około dwóch lat i zostały ukończone w 1996 r. Do tej pory Msza nie doczekała się prawykonania.


Wasze komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.050 sekund