Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną

Warning: mysqli_query() expects parameter 1 to be mysqli, null given in /2004/classes/Teksty.php on line 275

Warning: mysqli_fetch_row() expects parameter 1 to be mysqli_result, null given in /2004/classes/Teksty.php on line 276

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /2004/classes/Plyty.php on line 73
Nowość na rynku płytowym

autor: Krzysztof Kadlec
data powstania: 2012-09-06

W ostatnim czasie ukazała się kolejna płyta Wacława Masłyka i zespołu ŻUBROSIE zatytułowana Hej, hej do kniej!. Znalazły się na niej dawne pieśni myśliwskie w nowych aranżacjach oraz dwie premierowe pełne uroku kompozycje Masłyka: „Król pudlarzy” z humorystycznym tekstem Marka Radzikowskiego i liryczna „Pójdę do lasu”, do której słowa napisał Zbigniew Goluch związany z zespołem od początku istnienia ŹUBROSI. Nagrana została jedna z dwóch całkowicie nieznanych piosenek myśliwskich Artura Śliwińskiego pt. „Ponowa”. Słowa powstały na przełomie XIX i XX w. Napisane zostały do popularnej w owych czasach melodii. Pod tę samą linię melodyczną w roku 1902 podłożył Śliwiński inne słowa dając jej tytuł „Rady myśliwskie”. Przypomniana została jeszcze inna kompozycja Artura Śliwińskiego - „Marsz spalski”. Na płycie występuje ona pod tytułem „Pobudka spalska”. Są również dwie piosenki Rafała Minicha ciekawie zaaranżowane i z wielkim wdziękiem wykonane – pierwsza, na góralską nutę zrobiona pt. „Hej myśliwi”, druga - „Jeśli duszę masz mężczyzny”. Ożywione zostały inne polskie stare kompozycje w oryginale napisane na chór męski, jak dostojna pieśń z muzyką Franciszka Piaska i słowami Stanisława Woszczyńskiego „Kochajmy las” czy Michała Hertza  i Józefa Grajnerta „Chór myśliwych”. Na płycie znalazły się również utwory mające już pewną popularność wśród zespołów myśliwskich. Do takich należy kompozycja Zygmunta Noskowskiego „Hej na dzika!” i „Zajączek” ze słowa Marii Konopnickiej. Nie mogło też zabraknąć znanej nam wszystkim piosenki F. Silchera i J. Minasowicza „Hej, hej do kniej”, tym razem utrzymanej w formie walca oraz w ostatnich latach spopularyzowanej - „Pojechał myśliwy w pole na zające”. I ostatnia piosnka ze starych kompozycji, której Wacław Masłyk nadał zupełnie nowe brzmienie. Jest nią „Stara piosenka myśliwska” (Oto ponowa, wstawaj myśliwy). Duch nowoczesności wybrzmiewa we wszystkich opracowaniach nagranych utworów. Przy ich słuchaniu nie ma chwili znużenia. Każda zaaranżowana przez Wacława Masłyka i Adama Lubiewskiego kompozycja jest wypracowana w każdym detalu.  Masłyk dobierając i opracowując stare myśliwskie „kawałki”, nadał im nową jakość, czyniąc z nich rozrywkową muzykę łowiecką. Uzyskał muzyczne klimaty nie tylko miłe w odbiorze, ale także stworzył warunki do ich znacznie szerszej popularyzacji. W ten sposób zapomniane pieśni i piosenki myśliwskie otrzymały nowe życie.

Zespół ŻUBROSIE tworzą: Wacław Masłyk, Zbigniew Goluch, Zygmunt Babiak, Andrzej Mikosza i Jan Krzywy.

Płytę można nabyć wchodząc na stronę www.waclawmaslyk.pl lub poprzez kontakt mailowy  wacek.m@o2.pl albo dzwoniąc pod numer 603 385 537.

 

Krzysztof Kadlec


Wasze komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.114 sekund