Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
IV Ogólnopolska Konferencja Organizatorów Konkursów Sygnalistów Myśliwskich i XI Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego Kwidzyn 2011 (krótkie sprawozdanie)

autor: Leszek Parus
data powstania: 2011-09-12

2 - 4 września 2011

 

W przeddzień XI Powiślańskiego Przeglądu Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego Kwidzyńskie Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Tradycji Łowieckich było wraz z Klubem Sygnalistów Myśliwskich PZŁ organizatorami IV Ogólnopolskiej Konferencji Organizatorów Konkursów Sygnalistów Myśliwskich.

Celem konferencji było zweryfikowanie wcześniejszych ustaleń i unifikacja systemu sprawozdawczości, utworzenie w całej Polsce jednolitego systemu konkursów sygnalistów myśliwskich jako elementu szkolenia i kontynuowanie zasady eliminacji sygnalistów na konkursach wojewódzkich do konkursu ogólnopolskiego. Konferencja miała również na celu wyjaśnienie spraw regulaminowych i technicznych oraz wymianę doświadczeń. W ramach konferencji odbyły się także wykłady nt. pozyskiwania środków zewnętrznych, głównie środków samorządowych oraz prowadzenia akcji promocyjnej wydarzeń artystycznych.

W tracie konferencji Leszek Parus przedstawił podsumowanie trzech lat działalności Stowarzyszenia, jako jednej z możliwych form działalności dla dobra polskiego łowiectwa także poza jego oficjalnymi strukturami. Dyskusje i wymiany poglądów trwały do późnych godzin wieczornych.

W trakcie konferencji obchodzący X-lecie powstania Zespół Muzyki Myśliwskiej „Hubertus” przedstawił uczestnikom namiastkę jubileuszowego koncertu. Bogaty program konferencji sprawił, że obrady, dyskusje i wymianę doświadczeń kontynuowano drugiego dnia podczas trwającego równolegle Powiślańskiego Przeglądu Muzyki i Kultury Myśliwskiej.

 

3 - 4 września 2011

Tym razem nie na dziedzińcu zamkowym, a przed kinoteatrem z jednej, a kompleksem zamkowo katedralnym z drugiej strony - na Placu Jana Pawła II po raz jedenasty zabrzmiały rogi myśliwskie. Na małej scenie „na wodzie”  Kwidzyńskie Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Tradycji Łowieckich po raz kolejny zorganizowało XI Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego. Tegoroczny przegląd był jednocześnie eliminacjami rejonowymi do Ogólnopolskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego”.

Przegląd, w trakcie jego trwania, swą obecnością zaszczycili m.in: Jerzy Kozdroń – poseł na Sejm RP, Zygmunt Kaczmarczyk – Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych, Maciej Strawa – prezes Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ, Jerzy Śnieg –  Przewodniczący Rady Powiatu, Andrzej Krzysztofiak - Burmistrz Kwidzyna,  Wieńczysław Tylkowski – łowczy okręgowy, Piotr Halagiera – wiceburmistrz Kwidzyna, Waldemar Zając – z-ca nadleśniczego, Andrzej Czapliński – przewodniczący Komisji Kultury ORŁ i wielu innych gości.

Jury pod przewodnictwem Piotra Grzywacza przesłuchało 41 solistów i 22 zespoły. Optymizmem napawa fakt, że w klasie dziecięcej wystąpiło 10 uczestników, co sygnalistce myśliwskiej wróży dobre rokowania.

W wieczornym koncercie zaprezentował się Zespół Muzyki Myśliwskiej „Hubertus”, obchodzący 10-lecie swego istnienia. W godzinach wieczornych organizatorzy zaprosili uczestników i gości przeglądu na tradycyjną biesiadę myśliwską. Jadła nie brakowało a i z dziczyzny coś się znalazło.

W drugim dniu przeglądu myśliwi zaprezentowali psy ras myśliwskich, swoich wiernych towarzyszy i pomocników podczas polowania. Prezentację prowadził Krzysztof Patalon – członek Okręgowej Komisji Kynologicznej PZŁ a Bogdan Michalak zaprezentował szlachetną sztukę wabienia jelenia. Prezentacje zgromadziły pokaźną grupę mieszkańców Kwidzyna. Później uczestnicy wzięli udział w koncelebrowanej mszy świętej ku czci św. Huberta. Mszę poprzedzoną stosownym komentarzem Leszka Parusa, dotyczącym historii Mszy Hubertowskiej, jej wyjątkowemu miejscu w kulturze i tradycji łowieckiej, celebrowało czterech kapłanów pod przewodnictwem Kwidzynianka, werbisty o. Edwarda Jana Michowskiego wieloletniego misjonarza w Ghanie, Kenii i Chicago, który wygłosił także stosowną na tę okoliczność piękną homilię. Oprawę muzyczną mszy św. stworzyli na rogach uczestnicy biorący udział w przeglądzie. Msza Hubertowska robi zawsze na zebranych w świątyni duże wrażenie.

XI Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego zakończył się w godzinach popołudniowych rozdaniem nagród i koncertem galowym, w trakcie którego Andrzej Mularczyk, Leszek Parus, Michał Wojtyła i Zbigniew Wojtyła otrzymali z rąk prezesa Klubu Sygnalistów Myśliwskich dr inż. Macieja Strawy dyplomy za zasługi w rozwoju polskiej sygnalistki myśliwskiej z okazji Jubileuszu 15-lecia Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ.

Odnieśliśmy wrażenie, że uczestnicy przeglądu ze zdobytymi trofeami i dość bogatymi nagrodami z zadowoleniem pożegnali Kwidzyn. Wartym podkreślenia, naszym zdaniem, jest fakt, że wszystkie dzieci biorące udział w przeglądzie otrzymały upominki.

Nie nam, organizatorom jest oceniać jego poziom i przebieg. Z opinii wyrażanych przez prezesa KSM Macieja Strawę, przewodniczącego jury Piotra Grzywacza i łowczego okręgowego Wieńczyslawa Tylkowskiego jesteśmy po prostu dumni.

Leszek Parus


Wasze komentarze
autor: Błażej Chmielewski
e-mail:
data: 2011-09-14
Konkurs zorganizowany bardzo dobrze. Spokojny, kameralny klimat, rodzinna
atmosfera. Troszkę zabrakło frekwencji na konferencji - może większość
informacji była znana (Regulamin konkursów KSM PZŁ) ale wymiana
doświadczeń i poznanie się osobiste z organizatorami jest wielką
wartością. Zabrakło nam - sygnalistom, kart ocen jurorów z przesłuchań
- tak a propos tematyki konferencji ;) Wielkie gratulacje i
podziękowania!!!
autor: Hubert Wróblewski
e-mail:
data: 2011-09-14
Rozegranie konkursu na Placu Jana Pawła II bardzo dobry pomysł wyszliśmy z
naszą muzyka bardziej do miejscowej społeczności - kilka ławek dla
uczestników w czasie przesłuchań, wyłączone fontanny i będzie super
:) Konkurs ogólnie na piatkę Będą jeszcze kiedyś bryczki, na
których graliśmy jeżdżąc po Kwidzynie?
autor: mis
e-mail: wp@p.pl
data: 2012-01-11
pokaz psów i owszem ale nie ten dzień i nie ta godzina
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.077 sekund