Po raz drugi na polskim rynku wydawniczym pojawiła się płyta, gdzie wiodącym instrumentem jest trompe de chasse potocznie nazywanym „rogiem francuskim”. Zestawienie rogu myśliwskiego z brzmieniem kwartetu smyczkowego jest nie tylko wyjątkowe, ale również wyjątkowo piękne. Twórcami tej niecodziennej prezentacji są: Jacek Smoczyński (trompe de chasse) i znakomicie brzmiący kwartet smyczkowy Quartetto da caccia. „Muzyka królewskich łowów” - tak zatytułowana jest płyta, zawiera w zdecydowanej większości muzykę baroku, a więc czasów, kiedy we Francji trompe de chasse stawał się coraz bardziej popularnym instrumentem myśliwskim nie tylko używanym na polowaniach, ale także w artystycznej muzyce łowieckiej. Kompozycje markiza de Dampierre, Philidora, Morina, Lullego uświetniały królewskie i książęce polowania, a przede wszystkim wielodniowe plenerowe zabawy, podczas których odbywały się koncerty, przedstawienia teatralne i operowe, niezwykle barwne pokazy sztucznych ogni oraz wiele innych atrakcji.
Mistrzowskie muzykowanie Jacka Smoczyńskiego i Quartetto da caccia rozpoczyna Gavotte z I Suite de Symphonies Jeana J. Moureta w pięknym dialogu solisty i zespołu, po czym następuje pełna kantyleny jednoczęściowa I Sonata Ligi Cherubiniego z wielką subtelnością zagrana. Trzecim utworem zamieszczonym na srebrnym krążku jest jedna z najpopularniejszych kompozycji Henry Purcella „Trumpet Tune and Air”. Utwór rozpoczynają dostojne dźwięki Jacka Smoczyńskiego, po czym śpiewną, kontrastową „Air” wykonują z muzyczną dojrzałością smyczki, a po nich powraca uroczysty temat „Trumpet Tune” grany na rogu francuskim. Następne dwie pozycje pochodzą z I Suity Moureta. Są nimi Menuet i Allegro. Z gracją został wykonany słynny „Chór myśliwych” z opery „Wolny strzelec” Webera. Niebywale lekko a zarazem z pewną zadziornością zabrzmiały dwa fragmenty z haendlowskiej suity orkiestrowej zatytułowanej „Muzyka na wodzie”.
Po tych hitach barokowej muzyki rozrywkowej przed wiekami grywanych na wodach Tamizy, w pałacowych ogrodach i parkach Jacek Smoczyński i Quartetto da caccia wykazali niebywały kunszt w przepięknej kompozycji o wyjątkowej sonorystyce zatytułowanej „Carillon” (Dzwony). „Muzykę królewskich łowów” kończy Koncert D dur na róg da caccia Georga F. Telemanna i pierwsza część II Koncertu D dur Józefa Haydna z towarzyszeniem Jana Bokszczanina na organach. Motywy łowieckie w twórczości obu ostatnich kompozytorów jak i u Mouret’a występują również w innych dziełach np. w Symphonies de Chasse Moureta, w suicie orkiestrowej „La chasse” Telemanna czy w symfonii „La chasse” i oratorium „Pory roku” Haydna. Płyta Jacka Smoczyńskiego i Quartetto da caccia została wydana bardzo starannie pod każdym względem zarówno muzycznym jak i plastycznym. Wyrównane i piękne brzmienie trompe de chasse oraz głębia dźwięków kwartetu smyczkowego idealnie współgrają ze starannie dobranymi kompozycjami. Płyta została wydana w 2011 roku przez Wydawnictwo Muzyczne »Acte Préalable«.
Krzysztof Kadlec