Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Myśliwskiej i Wieżowej w Tucholi zorganizowany w ramach 52. Dni Borów Tucholskich - SPRAWOZDANIE

autor: Piotr Grzywacz
data powstania: 2011-07-27

 

W dniach 16 i 17 lipca 2011 r., w Zespole Szkół Leśnych w Tucholi odbyła się 27 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej i Wieżowej.
Gospodarze festiwalu – Technikum Leśne i Parafia Bożego Ciała w Tucholi – uzyskali wsparcie od głównych współorganizatorów: Starosty Tucholskiego, Burmistrza Tucholi i Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy. Wojskim festiwalu był niżej podpisany Piotr Grzywacz – pomysłodawca, inicjator i realizator wszystkich dotychczasowych edycji.

W pierwszym dniu, w „starej stołówce” Technikum Leśnego nastąpiło rozpoczęcie festiwalu wspólnym odegraniem sygnałów „Zbiórka myśliwych” i „Powitanie”. Jurorzy: Agnieszka Rybicka, Andrzej Niedźwiedź i Michał Wojtyła przesłuchali 44 solistów oraz 15 zespołów z Polski i Niemiec w kategoriach: Kujawsko-Pomorski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich – jako eliminacje do Mistrzostw Polski „O Róg Wojskiego” 2012, Mistrzostwa Świata w grze na drewnianym rogu tucholskim, Konkurs muzyki wieżowej – Hejnał Tucholi lub hejnał innego miasta, Konkurs muzyki myśliwskiej w klasach MB, MEs, MD i MSH.

 

Laureatami konkursów zostali:

 

Kujawsko-Pomorski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich

Klasyfikacja zespołowa

Klasa D, I miejsce – Zespół Dziecięcy w Bytowie
Klasa C, I miejsce – Zespół „Złoty Szpon” KŁ Knieja Szczecinie
Klasa B, I miejsce – N-ctwo Skrwilno
Klasa A, I miejsce – „Jenot” Technikum Leśne w Tucholi
Klasa MB, I miejsce – N-ctwo Skrwilno
Klasa MEs, I miejsce – Bartels & Saxinger – Dolna Saksonia (Niemcy)
Klasa MD, I miejsce – Zespół rogów francuskich przy technikum Leśnym w Tucholi
Klasa MSH, I Miejsce – Bartels & Saxinger – Dolna Saksonia (Niemcy)

 

Klasyfikacja indywidualna

Klasa D, I miejscePaweł Godlewski – Bytów
Klasa C, I miejsce Paweł Rząsowski – Nadleśnictwo Skrwilno
Klasa B, I miejsce – Anna Mielke – Gniew
Klasa A, I miejsce – Karol Kroskowski – Kościerzyna

 

MISTRZOSTWA ŚWIATA
w grze na drewnianym ROGU TUCHOLSKIM

I miejsce – Anna Mielke – Gniew

 

Muzyka wieżowa

Hejnał innego miasta, I miejsce – Anke Saxinger – Dolna Saksonia (Niemcy)
Hejnał Tucholi, I miejsce – Karol Grzywacz – Tuchola

 

Gościem specjalnym festiwalu był Gerd Fensterseifer – Radca Kulturalny – Wicekonsul Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku. Uczestniczył w Mszy Hubertowskiej, wysłuchał koncertu galowego oraz zwiedził Muzeum Sygnałów Myśliwskich.

 

Patronat nad festiwalem objęli:

Tadeusz Zwiefka – Eurodeputowany
Jarosław Katulski – Poseł R. P.
Dorota Gromowska – Starosta Tucholski
Lucyna Ekkert – Starosta Tarnogórski
Michał Mróz – Przewodniczący Rady Powiatu Tucholskiego
Paweł Cieślewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej w Tucholi
Krzysztof Kannenberg – Rektor WSZŚ w Tucholi
ST.. Bryg. Mgr inż. Tomasz Leszczyński Komendant
Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu
Waldemar Kierkowski – Komendant PPSP w Tucholi
Janusz Kaczmarek – Dyrektor RDLP w Toruniu
Sylwester Domek – Przewodniczący ZO PZŁ w Bydgoszczy
Bogusław Chłąd – Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Bydgoszczy
Hubert Trzebiński – Przewodniczący Komisji Kultury Okręgowej Rady Łowieckiej w Bydgoszczy
Artur Karetko – Nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa
Piotr Kasprzyk – Nadleśniczy Nadleśnictwa Trzebciny
Marek Sobczak – Nadleśniczy Nadleśnictwa Osie
Jan Rychlicki – Nadleśniczy Nadleśnictwa Różanna
Zbigniew Grugel – Nadleśniczy Nadleśnictwa Woziwoda
Zbigniew Wamke – Nadleśniczy Nadleśnictwa Tuchola
Adam Wenda – Nadleśniczy Nadleśnictwa Zamrzenica
Aniela Czyżyk – Dyrektor Zespołu szkół Leśnych w Tucholi
Ks. Prałat Andrzej Koss – Kapelan Myśliwych, Leśników i Myśliwych Diecezji pelplińskiej.
Ks. Ireneusz Kalf – Proboszcz Parafii p. w. Bożego Ciała w Tucholi
Tadeusz Zaborowski - Radny Sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego
Tadeusz Kowalski – Burmistrz Tucholi
Małgorzata Oller – Dyrektor PK w Tucholi
Tadeusz Włodarczyk – Prezes Spółki IGLOTEX w Skórczu

 

Część finałowa odbyła się w kościele p. w. Bożego Ciała w Tucholi. Na Mszę Hubertowską i koncert galowy przybyli: uczestnicy festiwalu, osoby sprawujące patronat lub ich przedstawiciele, a także licznie zgromadzeni wierni, mieszkańcy i goście. Liturgii mszalnej przewodniczył Proboszcz parafii ks. Ireneusz Kalf a kazanie wygłosił ks. Prałat Andrzej Koss – Kapelan myśliwych i leśników Diecezji Pelplińskiej. Liturgii mszalnej towarzyszyła muzyka myśliwskich rogów w wykonaniu wielu uczestników festiwalu. Przygotowano specjalną dekorację w postaci trofeów i mebli myśliwskich ze zbiorów pana Tadeusza Pawłowskiego, znak Św. Huberta – głowa jelenia byka z krzyżem pośród wieńców, przygotowana przez pana Marka Ligmana. Przy ołtarzu asystowały poczty sztandarowe: koła Łowieckiego „Szarak” w Cekcynie oraz „Kicz” w Żalnie, sokół na rękawicy Agnieszki Cysewskiej - uczennicy Technikum Leśnego i posokowiec pana Krzysztofa Otlewskiego prowadzony przez pan Pawła Iwickiego. Uczestnicy festiwalu byli także lektorami, podczas ofiarowania podali kapłanowi chleb i wino.

W pobliżu ołtarza, na stoliku wykonanym z poroży jelenich ustawiono puchary i statuetki przeznaczone dla laureatów festiwalu.

Do uczestników Mszy Hubertowskiej, zwłaszcza uczestników festiwalu skierowano apel:

Do Tucholi nie dojechał zaproszony z Białorusi zespół Sygnalistów „BEKAS”. Jego Kierownik Mikołaj Szewczuk, który w minionych latach przywoził młodzież grającą na rogach ciężko zachorował. Teraz prosi nas o pomoc w zakupie bardzo drogich lekarstw na chorobę nowotworową. Po mszy i koncercie odbędzie się zbiórka pieniędzy do puszki na leki dla brata z Białorusi. (Zebrano 774 złote i 42 grosze)

Scenariusz koncertu galowego przygotował niżej podpisany Piotr Grzywacz a poprowadził go Michał Wojtyła z Kwidzyna. Zaprezentowali się soliści, którzy zajęli pierwsze lokaty konkursowe, a także wszystkie zespoły. Słuchacze mogli poznać różne rodzaje i klasy nie tylko sygnałów ale także muzyki myśliwskiej. Niespodzianką było wykonanie pieśni myśliwskich przez kaszubski zespół folklorystyczny „Kaszebe” z Chojnic a także „Mierzeja” ze Stegny, Wacława Masłyka z Opola – dawniej solisty zespołu „PARTITA” i Duet Żuraw z Bażantem – Mariusz Trudnowski i Jarosław Kuczaj. Szczególne brawa otrzymali Uwe Bartels i Anke Saxinger, za prezentację muzyki na rogach alpejskich.

Po koncercie ogłoszono wyniki i nastąpiło wręczenie trofeów konkursowych. Do tej czynności poroszono wszystkich gości, którzy ufundowali medale, puchary, statuetki i nagrody.

Drugiego dnia w Technikum Leśnym odbyły się: międzynarodowe warsztaty muzyczne dla sygnalistów, prezentacja sokolnika i zwiedzanie wystawy „Rogi myśliwskie od Petersburga do Paryża” w Muzeum Sygnałów Myśliwskich.

Ćwiczenia warsztatowe prowadzili: profesor Uwe Bartels z grupą rogów francuskich, oraz Anke Saxinger z rogami pszczyńskimi. Uczestnicy otrzymali bardzo wiele nowych wskazówek technicznych. Deklarowali gotowość wzięcia udziału w warsztatach także w kolejnych latach. Nie często mamy okazję gościć tak wielkich fachowców jak n. p. profesor Bartels, który znany jest ze swoich wykładów na temat historii myśliwskiego rogu w Europie a także na Uniwersytecie Indiana w Stanach Zjednoczonych.

Festiwal był znakomita formą poznawania historii muzyki myśliwskiej, głęboko zakorzenionej w tradycji europejskiego i polskiego łowiectwa. Zaprezentowana różnorodność form i rodzajów muzycznego przekazu pozostawia w sercach słuchaczy przekonanie o potędze tej wąskiej dyscypliny muzycznej. Można było usłyszeć sygnały pola, lasu, dźwięki salonu a także wielkich dworskich rogów w akompaniamencie organowym.

 

Rogów granie - na chwałę Świetego Huberta wołanie!

 

Piotr Grzywacz

Wojski Festiwalu

 


Zdjęcia i filmy z festiwalu na stronie:
www.sygnaly.tuchola.pl
Opinie i komentarze proszę kierować na adres:
piotr.tuchola@wp.pl

 


Wasze komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.040 sekund