Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
Na Śląsku po raz czwarty trenowali sygnaliści

autor: Magdalena Worecka
data powstania: 2011-04-21

Początkiem kwietnia br. (9.04) w Domu Parafialnym Bazyliki Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach odbyły się IV Śląskie Warsztaty Sygnalistów Myśliwskich. Poprzednie edycje warsztatów odbywały się w Technikum Leśnym w Brynku. Tegoroczne warsztaty zorganizowali: Okręgowa Rada Łowiecka PZŁ w Katowicach oraz Nadleśnictwo Katowice. Do Katowic przyjechało ponad 20 sygnalistów myśliwskich, reprezentujących również regiony spoza Śląska, byli to członkowie:

  • Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Technikum Leśnego w Biłgoraju
  • Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Technikum Leśnego w Brynku
  • Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „HAGARD” Wydziału Leśnego UR w Krakowie
  • Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „STOBRAWSKI RÓG” Nadleśnictwa Kluczbork

Instruktorami muzycznymi tego jednodniowego kursu byli: Artur Kanawka, Józef Czerniak oraz Adam Migurski. Warsztaty, choć jednodniowe, były bardzo intensywne. Program warsztatów był bardzo napięty i zróżnicowany. Rozpoczęły się one częścia teoretyczną, którą poprowadzili Artur Kanawka oraz Adam Migurski, poruszając w niej najbardziej istotne zagadnienia dotyczące techniki gry na rogu (zadęcia, ćwiczeń-wprawek, artykulacji itd.). Po wykładzie odbyła się część praktyczna – indywidualna praca nad sygnałami myśliwskimi w grupach.

Część praktyczna odbywała się równolegle w trzech grupach, najpierw dla solistów – odpowiednio prowadzili je: klasę C – Artur Kanawka, klasę B – Józef Czerniak, klasę A – Adam Migurski i analogicznie w grupach stanowiących zespoły. Uczestnicy pod czujnym okiem i uchem prowadzących poprawiali swoje błędy w kolejnych sygnałach.

Po ciężkiej pracy, uczestnicy mieli okazję do wysłuchania bardzo ciekawego referatu Siostry Benigny Tkocz pt. „Muzyka instrumentalna w obrzędach sakralnych”, poruszającego obecność instrumentalnych w trakcie liturgii Mszy św. Referat zapoczątkował bardzo ciekawą dyskusję zarówno wśród uczestników, jak i prowadzących warsztaty, gdyż większość z nas regularnie bierze udział w mszach hubertowskich. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z jego treścią tutaj na stronie muzyka.mysliwska.pl.

Zwieńczeniem Śląskich Warsztatów był IV Śląski Konkurs Warsztatowy Sygnalistów Myśliwskich, w którym udział wzięli wszyscy sygnaliści, a także zespoły. Konkurs oceniało Jury w składzie: Józef Czerniak (przewodniczący), Artur Kanawka, Adam Migurski oraz Arkadiusz Garus. Była to świetna okazja do sprawdzenia, jakie błędy udało się wyeliminować, a także doskonała próba sił przed zbliżającymi się konkursami regionalnymi. Niektórzy przedstawiciele zespołów połączyli swoją energię, aby móc wystąpić w klasach, w których grają na co dzień – mianowicie zespół z Technikum Leśnego w Brynku oraz zespół „Hagard” wystąpiły razem pod nazwą Zespół Sygnalistów Myśliwskich „BRYGARD”.

Warsztaty na Śląsku dla sygnalistów, choć tym razem w nowym miejscu, przebiegły sprawnie w bardzo serdecznej atmosferze. Brawo! Gratuluję Organizatorom, a szczególnie Longinowi Podleśnemu! Po raz kolejny Śląskie Warsztaty udowodniły jak bardzo ta idea jest potrzebna. Przedsięwzięcia tego typu są bardzo wartościowe i owocne dla nas –  sygnalistów nie tylko z rejonu Garbicza czy Katowic. Świadczy o tym fakt, że w warsztatach tego typu biorą udział pasjonaci gry na rogu myśliwskim z różnych regionów kraju, nieraz bardzo odległych.  Jest to ogromna szansa na poprawę jakości polskiej sygnalistyki, dlatego warto z nich korzystać. Życzę wszystkim uczestnictwa w tego typu warsztatach! Oby było ich jak najwięcej w przyszłym roku!

Magdalena Worecka


Wyniki

Soliści

Klasa C

Miejsce
Imię, Nazwisko
Punkty
1
Piotr Strzelczyk
268
2
Ewa Chędkowska
262
3
Weronika Wilk
257
4
Grzgorz Lisoń
241
5
Krzysztof Słowik
239
6
Karol Wróbel
230
7
Jacek Łupina
225
8
Artur Woźnica
219

 

Klasa B

Miejsce
Imię, Nazwisko
Punkty
1
Paweł Błażytko
281
2
Katarzyna Gorywoda
275
3
Sebastian Jagoda
268
4
Karol Nawrot
264
5
Mateusz Dąbrowski
263
6
Dominika Dobrowolska
263
7
Dawid Wnuk
243
8
Wojciech Białecki
214

 

Klasa A

Miejsce
Imię, Nazwisko
Punkty
1
Paulina Fira
278
2
Magdalena Worecka
278
3
Piotr Giemza
264
4
Agnieszka Parzyjagła
261
5
Maciej Litner
255

 

Zespoły

Klasa C

Miejsce
Nazwa zespołu
Punkty
1
III Zespół Sygnalistów Myśliwskich Technikum Leśnego w Brynku
246
2
Zespół Sygnalistów Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju
239

 

Klasa B

Miejsce
Nazwa zespołu
Punkty
1
Zespół Sygnalistów Myśliwskich STROBAWSKI RÓG Nadleśnictwa Kluczbork
275
2
II Zespół Sygnalistów Myśliwskich Technikum Leśnego w Brynku
236

 

Klasa G

Miejsce
Nazwa zespołu
Punkty
1
ZSM BRYGARD
268

Zdjęcia

Fot: Magdalena Kanawka


Wasze komentarze
autor: Maryna
e-mail: lanner@wp.tv
data: 2011-05-16
Ech, tylko pozazdrościć. Mówi się świat jst mały a tu nam odległości
utrudniają spotkania.
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.106 sekund