Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
Złoty Jubileusz 50-lecia Kapłaństwa Ks. Kan. Eugeniusza Lijewskiego - Kapelana myśliwych Okręgu Poznańskiego

autor: Józef Czerniak
data powstania: 2010-08-12

Msza Święta Jubileuszowa 26.05.2010r. Biskupice Ołoboczne

Msza Święta Jubileuszowa z udziałem kaliskich sygnalistów

Eugeniusz  Lijewski urodził się 2 września 1934 roku w miejscowości Wiatrowo w powiecie wągrowieckim. Do Szkoły Powszechnej uczęszczał w Wiatrowie
(do 1948r.) a ukończył w 1949 w Wągrowcu. W latach 1950-1954 był alumnem Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Poznańskiej w Wolsztynie. Od 1954 –1960 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu otrzymując święcenia kapłańskie 26 maja 1960 roku udzielone przez ks. arcybiskupa Antoniego Baraniaka w katedrze Poznańskiej. W 1977 r. ukończył studia w zakresie problematyki małżeństwa i rodziny na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. W zakresie problematyki rodziny skończył studia magisterskie w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Od 1 września 1960 był wikariuszem w Kórniku, 1 VII 1965 – 30 VI 1972 w farze w Krotoszynie. Proboszczem został (od lipca 1972 do 4 listopada 1983) w Biskupicach Ołobocznych koło Ostrowa Wielkopolskiego. 5 listopada 1983 – 30 czerwca 2000 był proboszczem kolegiaty szamotulskiej – parafii św. Stanisława Biskupa i Matki Bożej Pocieszenia. Godność kanonika uzyskał 31 marca 1995 r. od ks. arcybiskupa Jerzego Stroby. Został honorowym kanonikiem kapituły kolegiackiej w Poznaniu. W 1979 r. został dziekanem (4 lata w dekanacie ołobockim i 17 lat w dekanacie szamotulskim). Ks. E. Lijewski  od 1 lipca 2000 r. jest na emeryturze.

Za pracę duszpasterską i społeczną ks. kanonik E. Lijewski został uhonorowany Medalem Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu za zasługi w działalności Wielkopolskiego Uniwersytetu Ludowego w Poznaniu oraz za upowszechnianie Społecznej Nauki Kościoła w duszpasterskiej pracy na rzecz wsi i rolnictwa (1993). Otrzymał także Medal Pamiątkowy „Ad Perpetuam Rei Memoriam” ( Na wieczną rzeczy pamiątkę)- z podobnym uzasadnieniem. (1997). Rada Miasta i Gminy Szamotuły wyróżniła go Medalem „Zasłużony dla Miasta i Gminy Szamotuły” (2000). Będąc na emeryturze otrzymał Złotą Odznakę „Za zasługi w pracy penitencjarnej (Areszt Śledczy w Szamotułach) przyznaną przez Ministra Sprawiedliwości.

Od samej młodości pasjonuje się myślistwem i łowiectwem. Przygląda się życiu i zachowaniu zwierząt w stanie dzikim. Interesują Go knieje i ostoje zwierzyny. Obserwacja zwierząt, ich reakcje na wszelkie ruchy zewnętrzne, doskonałe instynkty słuchu, powonienia i wzroku są jego fascynacją. 29 października 1998 został myśliwym Koła Łowieckiego „DANIEL” w Szamotułach. Jest w tym środowisku najpierw jako kapłan – duszpasterz. Odpowiada na zaproszenia by odprawiać Msze św. Hubertowskie w Okręgu i Kołach łowieckich, głosić homilie przekazując przesłanie ewangelii w kontekście myśliwskiej pasji. Prowadzi spotkania opłatkowe, święci sztandary Kół Łowieckich. Uczestniczy we wspólnych polowaniach zbiorowych. W Mszach św. Hubertowskich ukazuje prawdziwe oblicze działalności członków PZŁ w ochronie przyrody , w której swoją ostoje ma zwierzyna leśna.  Ukazuje również ogrom pracy w tym zakresie myśliwych. Nie zaniedbuje też kształtowania właściwych postaw etyczno – moralnych  tej grupy ludzi. 

Na prośbę władz Okręgowych w Poznaniu Ks. Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki mianuje z dniem 1 stycznia 2005 r. Ks. E.Lijewskiego Kapelanem myśliwych Okręgu Poznańskiego. Jako kapelan jest proszony o posługę w Okręgu Pilskim i Kaliskim. Okręg Pilski odznaczył Go medalem „Za Zasługi w Rozwoju Łowiectwa Pilskiego”. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w Warszawie z dniem 22.03.2007r. mianował Go członkiem „Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Rychtalskie” (w pracach tej Rady chodzi o umiejętne korzystanie i zachowanie się w przestrzeni leśnej oraz promocja lasów dla zdrowia – „leśne sanatorium”). Za całokształt pracy i działalności na rzecz myślistwa  Kapituła odznaczeń w Warszawie przyznała  ks. Kapelanowi w dniu 12 marca 2008 r. „Medal Św. Huberta”.

Z okazji jubileuszu życzymy Księdzu Kapelanowi Eugeniuszowi Lijewskiemu długich lat życia w zdrowiu, przyjemności obcowania z naturą, koleżeństwa braci myśliwych oraz wszelkiej pomyślności w dalszej działalności na niwie myśliwskiej i w posłudze duszpasterskiej.

Darz Bór


Jubilat Ks. Kanonik Eugeniusz Lijewski

Powitanie Jubilata

Róże za każdy rok posługi kapłańskiej

Uroczysty posiłek

Jubilat wśród sygnalistów M. Maciuszczak, J. Czerniak, T. Maciuszczak

Jubilat z sygnalistą Józefem Czerniakiem

Zespół sygnalistów z Łowczym RO PZŁ Kalisz - Markiem Przybylskim

Koncert sygnalistów

Jubilat wśród swoich gości i rodziny w Ostrowie Wielkopolskim

 


Wasze komentarze
autor: Mietki
e-mail: mietki@wp.pl
data: 2010-09-13
super przeglad tej uroczystosci... oby bylo takich wiecej ... Pozdrawiamy
autora
autor: Psalm 144
e-mail:
data: 2010-12-06
To teraz wiem, czemu na kazaniach swoich tak walczy o to by żaden \"Niemiec
nie kupił lasów państwowych\" bo nie będzie mógł gdzie sobie
postrzelać. Ciekawe, że nie przeszkadza mu to, że jego mesia- okularnika
Niemcy wyprodukowali.
autor: piotrek od Janusza
e-mail: tereniaszek@op.pl
data: 2012-04-08
to ja teraz wiem że anonimy bywają bzdurne .Niemcy nie są w
stanie\'wykupić\' Naszych lasów.ą kś.lijewskiemu życzę żeby jak
najszybciej jeżdził maybachem.ciekawi mnie tylko osoba która zasłania się
numerami psalmów.Stryj od lat jest miłośnikim naszej rodzimej przyrody i
życzę mu sukcesów w łowiectwie.
autor: GRAŻYNA
e-mail: grazynamaria54@wp.pl
data: 2015-12-21
Uwielbialiśmy lekcje religii z księdzem Eugeniuszem Lijewskim w Krotoszynie
- za nieopuszczone lekcje na koniec roku otrzymywaliśmy pamiątki,a lekcje
były tak ciekawe,że nikt nie musiał nas pilnować by w nich uczestniczyć -
no i pamiętamy super lody od Łyskawy na które nie wszystkich było stać
DZIĘKUJĘ Z CAŁEGO SERCA :)
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.137 sekund