Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
Podsumowanie Festiwalu w Czechach

autor: Magdalena Worecka Tomasz Maliński
data powstania: 2010-03-29

Konkurs sygnalistów myśliwskich

W dniach 26-27 marca na terenie Centrum Wystawowego w Brnie odbył się I Międzynarodowy Akademicki Festiwal Sygnalistyki Myśliwskiej i Wabienia Jeleni. Wydarzenie to było imprezą towarzyszącą Światowej Wystawie Łowieckiej podczas Targów SILVA REGINA. Organizatorem Festiwalu był Wydział Leśny Uniwersytetu w Pradze oraz Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczo-Leśnego im. G. Mendla w Brnie.

W Festiwalu wzięli udział sygnaliści z Czech, Słowacji i Polski, a konkurs obejmował kategorię solową, podzieloną na dwie podkategorie: par force’y (lesnice) i plessy (borlice) oraz kategorię zespołową. W sumie w rywalizacji uczestniczyło ok. 40 solistów (z tego 16 z Polski) i 18 zespołów (w tym 4 z Polski), które oceniało międzynarodowe Jury w składzie: Edmund Hatiar (prezes Słowackiego Klubu Sygnalistów Myśliwskich), Petr Vacek (prezes Czeskiego Klubu Sygnalistów Myśliwskich), Mieczysław Leśniczak (pierwszy prezes Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ), Václav Ferebauer (profesor Konserwatorium Muzycznego w Pradze), Jindřich Petráš (profesor  Konserwatorium Muzycznego im. Leoša Janácka w Brnie).

Zarówno przesłuchania solistów, jak i zespołów, składały się z dwóch etapów: w pierwszym etapie (26 marca), w którym Jury wyłoniło pięciu najlepszych wykonawców z każdej kategorii, obowiązywały dwa z góry narzucone utwory z muzyki myśliwskiej (inne dla plessów, par force’ów i zespołów). Drugi etap (27 marca) obejmował dwa utwory – jeden obowiązkowy i jeden dowolny. Poprzeczka została zawieszona wysoko przez Czechów i Słowaków. Polscy sygnaliści jednak wyraźnie zaznaczyli swoją obecność na Festiwalu, gdyż w gronie pięciu najlepszych solistów na małych rogach myśliwskich, znalazło się aż czterech Polaków: Adam Jażdżewski, Gabriela Kaźmierczak, Karol Kroskowski, Przemysław Skowron. W kategorii zespołowej do najlepszej „piątki” wszedł Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Bielik”.

W trakcie Festiwalu odbyły się również dwa koncerty. Pierwszy z nich zaprezentował wszystkie zespoły uczestniczące w Festiwalu wraz z uczestnikami Konkursu Wabienia Jeleni. Podczas drugiego koncertu została wykonana Msza Hubertowska B-dur (komp. Petr Vacek) na rogach myśliwskich wraz z towarzyszeniem zespołu wokalnego.

Podczas drugiej rundy nie zabrakło emocji. Ostatecznie, podium dla solistów na małych rogach należało do reprezentacji polskiej sygnalistyki, natomiast w grze na leśnicach i w kategorii zespołowej królowali Czesi. Wieczorny koncert Laureatów odbył się w pawilonie  Światowej Wystawy Łowiectwa.

Choć konkurs ten rządził się zupełnie innym regulaminem i troszkę innymi zasadami oceniania, nie trudno było zauważyć, że polscy sygnaliści czuli się tam tak samo dobrze, jak na niejednym dobrym konkursie w Polsce. A ileż można się była nauczyć! Festiwal ten z pewnością zapadnie na długo w pamięci naszych polskich uczestników. Dobra organizacja i sprawny przebieg konkursu, bardzo życzliwa atmosfera i przede wszystkim wspaniałe wrażenia muzyczne nie pozostawiają co do tego wątpliwości.

Zwycięzcy w kategorii solowej: BORLICE
I miejsce – Karol Kroskowski
II miejsce – Gabriela Kaźmierczak
III miejsce – Adam Jażdżewski

Zwycięzcy w kategorii solowej: LESNICE
I miejsce – Putala Martin(SLŠ Hranice)
II miejsce – Oprštěný Jan (ZUŠ Potštát)
III miejsce – Solnička Karel (Uniwersytet Rolniczo-Leśny im. G.Mendla w Brnie)

Zwycięzcy w kategorii zespołowej:
I miejsce – Sekači (Uniwersytet Rolniczo-Leśny im. G.Mendla w Brnie)
II miejsce – Pražšti kadeti
III miejsce – Velký soubor (Lesnicke školy Pisek)

Pozostałe polskie zespoły uplasowały się na miejscach:
7. miejsce – Zespół Sygnalistów Myśliwskich „HAGARD”
10. miejsce – Zespół Trębaczy Myśliwskich „VENATOR”
13. miejsce – Zespół Szkół Leśnych Warcino

Magdalena Worecka


Podsumowanie Międzynarodowego Konkursu w Wabieniu Jeleni Brno 2010

W dniach 28 – 30 marca 2010 roku w Brnie zorganizowane były I Międzynarodowe Akademickie Mistrzostwa w Wabieniu Jeleni dla uczniów i studentów szkół leśnych. Do rywalizacji przystąpiło 29 wabiarzy ze Słowacji i Czech, a także ośmiu z Polski  -reprezentujących Technikum Leśne w Goraju. Piątkowy konkurs był eliminacją do sobotniego finału do którego mogło przystąpić tylko 10 najlepszych wabiarzy. Zawodnicy musieli zaprezentować 3 głosy jeleni byków, a mianowicie:

  1. Stary byk szukający łanię.
  2. Byk stadny tzw. dzierżyciel chmary.
  3. Wyzwanie do walki.

Uczestnicy w czasie całych zawodów pozostawali anonimowi dla pięcioosobowego jury, a oceniani  byli w skali 1-6. Pomimo bardzo wysoko postawionej poprzeczki przez mistrzów i vice-mistrzów Europy ostatnich lat (Dortmund 2009, Czechy 2008) trzej reprezentanci Polski z Technikum Leśnego w Goraju weszli do finałowej dziesiątki. W sobotę zawodnicy prezentowali również trzy głosy jeleni byków, a były to:

  1. Młody byk szukający łani.
  2. Byk stadny tzw. dzierżyciel chmary.
  3. Ryk triumfu po zwycięskiej walce.

W klasyfikacji generalnej podsumowującej cały konkurs triumfy święcili gospodarze z Czech, a nasi reprezentanci: Bartosz Gosztyła zajął 10 miejsce, Bartosz Adamski 7 miejsce, a Tomasz Maliński 5 miejsce. Patrząc na wyniki międzynarodowych konkursów w wabieniu jeleni, coraz częściej można znaleźć tam nazwiska Polaków. Zainteresowanie tą niezwykłą sztuką dynamicznie rozwija się nie tylko w środowisku myśliwych, ale już podczas nauki w szkołach leśnych. Możemy brać przykład z wabiarzy z Czech, Słowacji czy Węgier, którzy uznawani są za najlepszych w Europie. Tam wabienie jeleni ma swoją wieloletnią tradycję i specyfikę. Miejmy nadzieję, że i my kiedyś dorównamy sąsiadom zza naszej południowej granicy.

Tomasz Maliński


foto: Szczepan Borecki


Wasze komentarze
autor: enemems
e-mail:
data: 2010-04-02
robimy ściepę na marynare dla choinki 
autor: Hubert Jurczyszyn
e-mail: hubert.jurczyszyn@wp.pl
data: 2010-06-06
Gratulacje dla naszych solistów.Kochani kocham Was,znam od lat i życzę
dalszych sukcesów wiem że formę utrzymacie.Darz bór! Hubert Jurczyszyn
w.u.(wcześniej urodzony)
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.051 sekund