Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
25 lat Venatora

autor: Piotr Pomostowski
data powstania: 2010-02-02

Muzyka myśliwska wczoraj, dziś i jutro czyli obchody 25-lecia istnienia Zespołu Trębaczy Myśliwskich Venator Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

W dniu 19 września Anno Domini 2009, czary rogów myśliwskich absolwentów oraz obecnych członków Zespołu Trębaczy Myśliwskich Venator, skierowane zostały na Poznań. W stolicy polskiej sygnalistyki miało miejsce wydarzenie, które przeżywa się raz na ćwierć wieku. Obchody 25–lecia zespołu, którego nazwa w tym dniu była odmieniana przez przypadki najczęściej, okazały się nie tylko rocznicą, którą się po prostu obchodzi „bo tak trzeba”, ale przede wszystkim nieziemską ucztą muzyczną pełną wzruszeń i emocji, których ten artykuł pomimo moich usilnych starań nie będzie w stanie wyrazić, ponieważ nie znajduję w języku polskim słów, które mogłyby wyrazić to, co czułem i nadal czuję.  Spróbuję jednak nieco przybliżyć przebieg i specyficzny klimat imprezy połączonej notabene z obchodami 90-lecia Wydziału Leśnego UP w Poznaniu i 90-lecia Koła Leśników.

Msza Święta w kościele pod wezwaniem św. Jana Vianney’a na Sołaczu zainaugurowała obchody jubileuszu. Punktualnie o godzinie 11.00 pod kopułą zabrzmiał utwór „Na wejście” Reinholda Stiefa w wykonaniu zespołu o wszystko mówiącej nazwie i charakterystycznej pisowni absolVent. Już wówczas, oprócz doznań mistycznych otrzymaliśmy muzyczną zapowiedź tego, co czeka nas w dalszej części obchodów 25-lecia. Doskonałym uzupełnieniem instrumentalnej oprawy mszy, był psalm w wykonaniu wokalnym obecnej kierowniczki Venatora Kamili Sońty.

Po mszy zakończonej tradycyjnie „Marszem Świętego Huberta”, wszyscy uczestnicy udali się przed Collegium Cieszkowskich mieszczące się na terenie Wydziału Leśnego. Kolejne tym razem bardziej symboliczne wydarzenie - posadzenie pamiątkowego drzewka, które kiedyś podczas przechadzania się po miejscach, w których spędzaliśmy najlepsze lata naszego życia, przypomni nam o pięknym dniu 25–lecia zespołu, którego byliśmy, a może nadal będziemy członkami.              

Collegium Rungego – kolejny niezwykle ważny punkt na naszej jubileuszowej mapie i moment, który stał się naszym priorytetem od chwili powrotu z Olsztyna po zdobyciu Rogu Wojskiego – uroczysty koncert z okazji naszego jubileuszu. Przy muzycznym wsparciu absolVenta oraz zespołu Old Venator, odegrane zostały największe „szlagiery muzyki myśliwskiej” oraz sygnały łowieckie. Goście zostali również zapoznani z historią zespołu, którą w formie multimedialnej przedstawił prowadzący koncert były kierownik Venatora Karol Jurczyszyn. Swoją obecnością podczas obchodów jubileuszu zaszczycili nas Prorektor ds. Studiów UP Prof. dr hab. Monika Kozłowska, Dziekan Wydziału Leśnego Prof. nadzw. Roman Gornowicz, Prezes ORŁ w Poznaniu Adam Smorawiński oraz Dyrektor RDLP w Poznaniu Piotr Grygier. Nie zabrakło również prezesa Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ, także jednego z byłych kierowników zespołu i koordynatora zjazdu w jednej osobie Macieja Strawy, który skierował wiele ciepłych słów do zarówno byłych jak i obecnych członków Venatora oraz osób, bez których wsparcia zespół nie byłby taki, jak w chwili obecnej. Warto w tym momencie zaznaczyć, że podczas zjazdu gościliśmy również jednego z założycieli Venatora (który wówczas nie posiadał jeszcze tej nazwy) Krzysztofa Turowskiego.

O zmierzchu, który zwieńczył wyjątkowo słoneczny wrześniowy dzień, rozpoczęły się przygotowania do części nieoficjalnej. Przy ognisku zorganizowanym przed akademikiem „Przylesie” (Bo gdzieżby indziej miałoby ono zapłonąć?), spotkaliśmy się wszyscy w niezmienionym składzie. Muzyka myśliwska niosła się po lesie, migotała na niebie i płynęła w stronę „miasta wartego poznania” jej echo słychać do dziś i pewien jestem, że nie będzie ono słabnąć do następnego jubileuszu.

tekst: Piotr Pomostowski
zdjęcia: Maciej StrawaWasze komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.043 sekund