Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
Jak grali leśnicy...

autor: Magdalena Worecka
data powstania: 2009-09-09

W dniu 4 września 2009 roku na terenie szkółki leśnej Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska odbył się I Przegląd Sygnalistów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Był to pierwszy konkurs w Polsce, zorganizowany wyłącznie dla pracowników Lasów Państwowych. Równocześnie, konkurs ten był drugim konkursem sygnalistyki myśliwskiej, który odbył się w tym roku w Małopolsce. Przegląd ten zorganizowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie jako podsumowanie kilkumiesięcznych warsztatów sygnalistyki myśliwskiej dla leśników pracujących w całej krakowskiej Dyrekcji.
Warsztaty trwały sześć miesięcy i były prowadzone w trzech grupach: grupę krakowską i tarnowską prowadziła Magdalena Worecka (ZSM „Hagard”), a grupę sądecką – Przemysław Skowron (ZSM „Hreczecha” przy Nadleśnictwie Ujsoły). W większości przypadków była to nauka gry na rogu myśliwskim od podstaw. W warsztatach, jak i później w przeglądzie, wzięli udział leśnicy z 9 nadleśnictw:

  • Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska
  • Nadleśnictwa Gorlice
  • Nadleśnictwa Krościenko
  • Nadleśnictwa Łosie
  • Nadleśnictwa Miechów
  • Nadleśnictwa Nawojowa
  • Nadleśnictwa Niepołomice
  • Nadleśnictwa Piwniczna
  • Nadleśnictwa Stary Sącz

Patronat honorowy nad Przeglądem objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji w Krakowie, Stanisław Sennik. W Przeglądzie wystąpić mogli wyłącznie leśnicy pracujący na terenie RDLP Kraków, ale poza konkursem wystąpiło również dwóch sygnalistów z rodzin leśników.

Po uroczystym otwarciu konkursu przez gospodarza terenu, pana nadleśniczego Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska, Zbigniewa Matuł, wszyscy sygnaliści odegrali wspólnie sygnał „Apel na łowy”. Zmagania konkursowe obejmowały kategorię solistów – klasę C i klasę B oraz kategorię zespołową w klasie C. W przesłuchaniach wzięło udział 21 solistów, uczestników warsztatów (klasa C – 12 solistów, klasa B – 9 solistów), oraz trzy zespoły w klasie C. Nad organizacją i sprawnym przebiegiem Konkursu czuwała pani Hanna Karczmarska (starszy specjalista ds. Łowiectwa RDLP Kraków) oraz pan nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska, Zbigniew Matuła.

W Jury konkursu zasiedli: Artur Kanawka (przewodniczący), Adam Migurski oraz Arkadiusz Garus (instruktor muzyczny zespołu „Hagard”). Choć konkurs nie miał charakteru szkoleniowego, uczestnicy z wielką uwagą i przejęciem wysłuchali podsumowań, dotyczących najczęściej popełnianych błędów oraz cennych wskazówek, którymi dzielili się z nimi Jurorzy po zamknięciu każdej klasy przesłuchań.

W konkursie nagrodzone zostały dwa pierwsze miejsca, a nagrody zwycięzcom wręczył Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Stanisław Sennik. W kategorii solistów w klasie C zwyciężył Edward Bodziarczyk reprezentujący Nadleśnictwo Krościenko, a II miejsce zajął Łukasz Michniewski z Nadleśnictwa Miechów. W klasie B zwycięzcą został Wojciech Kurzeja, reprezentujący Nadleśnictwo Nawojowa, II miejsce zajął Dariusz Rotko z Nadleśnictwa Gorlice. W kategorii zespołowej zwyciężył Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Łosie, otrzymując tym sposobem Puchar Przechodni Dla Najlepszego Zespołu, natomiast II miejsce zajął Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Głuszec” Nadleśnictwa Nawojowa. Konkurs zapoczątkował piękną tradycję, o której najlepiej świadczy Główna Nagroda Przeglądu – Puchar Przechodni, który tak, jak w sporcie – po trzech wygranych z rzędu, trafia na stałe do rąk zwycięzców.

Ogłoszeniu wyników towarzyszyło brzmienie rogów myśliwskich zespołu, złożonego z członków Komisji Jury oraz instruktorów warsztatów. Zespół został powołany ad hoc specjalnie na tę okazję i, po zagraniu fanfar dla zwycięzców, dał krótki koncert muzyki myśliwskiej. Po koncercie wszyscy uczestnicy Przeglądu wraz z zespołem odegrali wspólnie sygnał „Koniec polowania”.

Konkurs ten zilustrował poziom gry sygnalistów, jaki osiągnęli po krótkim szkoleniu. Wszyscy uczestnicy zadeklarowali chęć podnoszenia swoich umiejętności w grze na rogu myśliwskim. Sygnaliści pożegnali się i rozjechali w swoje strony z nadzieją, że za rok powrócą w to piękne miejsce, aby zawalczyć ponownie o tytuł najlepszych sygnalistów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, już w wyższych, trudniejszych klasach. Konkurs ten udowodnił, że sygnalistyka myśliwska zagościła na stałe w lasach Małopolski.

Magdalena Worecka


Na stronie krakowskiej RDLP znajduje się artykuł o przeglądzie

Wyniki konkursuWasze komentarze
autor: Krzysztof Kadlec
e-mail: kadleck@o2.pl
data: 2009-09-11
Moje gratulacje! Znakomity pomysł. Organizatorom i krakowskim leśnikom
życzę dalszych sukcesów. Darz bór
autor: Paweł Ciesielski
e-mail: ciesielski.miusic@interia.pl
data: 2009-09-14
Fantastyczna sprawa. Aż miło popatrzeć. Powodzenia.
Darz Bór
autor: Kami
e-mail: kami37@interia.pl
data: 2009-09-18
Kraków... tak trzymać! Królewski Kraków zobowiązuje do działania.
Widać, że od pewnego czasu dzieje się u Was dużo fajnych rzeczy. Wiele
ciekawych inicjatyw macie, nie tylko w sferze muzyki myśliwskiej i
sygnalistyki, chociaż w tej dziedzinie to zrobiliście krok milowy w tym
roku. Poooooowooooodzenia!!!!!!!!
autor: Witold Sikora
e-mail: witold.sikora3@neostrada.pl
data: 2009-09-26
Nieprawdopodobne a jednak możliwe do zrobienia. Szczerze gratuluję i...
nieśmiało proponuję aby do następnych przeglądów wprowadzić kategorię
LEŚNEJ PIOSENKI... Serdecznie pozdrawiam - DARZ BÓR !!!
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.133 sekund