Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
I Ogólnopolskie Warsztaty Zespołów Sygnalistów Myśliwskich

autor: Magdalena Worecka
data powstania: 2009-03-17

W dniach 6-8 marca w Garbiczu odbyły się I Ogólnopolskie Warsztaty Zespołów Sygnalistów Myśliwskich. Zorganizował je Klub Sygnalistów Myśliwskich PZŁ. Inicjatywa dalszej edukacji polskich zespołów sygnalistów zrodziła się dużo wcześniej. Dotychczas trzykrotnie odbyły się warsztaty dla kierowników zespołów, a warsztaty w Garbiczu były ich długo oczekiwanym rozwinięciem.

Do Garbicza, położonego w województwie lubuskim,  przybyło 7 zespołów (ponad 50 osób), aby doskonalić swoje umiejętności) z różnych, nieraz skrajnych regionów Polski. A mianowicie były to:

  • Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Dobrzański Złoty Szpon” KŁ „Knieja” w Szczecinie
  • Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hreczecha” przy Nadleśnictwie Ujsoły
  • Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Klangor” z Lidzbarka Warmińskiego
  • Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Babimost,
  • Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Złotoryja
  • Zespół Trębaczy Myśliwskich „Akteon” Wydziału Leśnego SGGW,
  • Zespół Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju,

W pięknych salach klasycystycznego pałacu „Magnat” z XVIII wieku, zespoły pod okiem wybitnej kadry muzycznej pracowały w kilku grupach nad nowymi kompozycjami muzyki myśliwskiej autorstwa Krzysztofa Kadleca, Czesława Trybusa i Oskara Webera. Zajęcia prowadzili: Józef Czerniak, Krzysztof Kadlec, Zenon Olendrowicz, Stefan Śliwa. Gospodarzem spotkań był Robert Olejarz, ale nie zabrakło Prezesa KSM PZŁ, Macieja Strawy, który dokonał oficjalnego otwarcia warsztatów. W trakcie trwania zajęć do Garbicza przybył również Mieczysław Leśniczak, który poprowadził ostatnią próbę warsztatową przed Koncertem Finałowym.

Program warsztatów był świetnie zorganizowany. Oprócz pracy nad rozszerzaniem repertuaru, zajęcia poruszały kwestię dbania o wspólne zespołowe brzmienie i wykonanie. Szczególne zainteresowanie wzbudził wykład pedagoga muzycznego, Stefana Śliwy (pierwszego puzonisty Filharmonii Poznańskiej) na temat techniki gry na instrumentach dętych blaszanych, który w dużym stopniu poruszył kwestię prawidłowego oddechu i na pewno poszerzył wiedzę uczestników w tym zakresie. Sygnaliści mieli również okazję rozwiać wszelkie wątpliwości i poprawić technikę gry na rogu podczas indywidualnych zajęć i konsultacji z prowadzącymi.

W trakcie warsztatów odbyły się dwa koncerty, na których zespoły miały okazję przedstawić się lokalnej publiczności w kościołach w Torzymiu i Lubowie. Muzyczne spotkania sygnalistów w Garbiczu cieszyły się również dużym zainteresowaniem ze strony mediów, które towarzyszyły im w tych dniach.

W niedzielę uczestnicy udali się do neogotyckiego kościoła w Garbiczu na mszę św., której zapewnili pełną oprawę muzyczną. Po wystąpieniach zaproszonych gości, m.in. pani poseł na Sejm RP, pani Bożeny Sławiak i Starosty Powiatu Sulęcińskiego, Stanisława Kubiaka oraz Organizatorów, w tym prezesa KSM PZŁ, Macieja Strawy, odbył się Koncert Finałowy, prowadzony przez Roberta i Grażynę Olejarz. Koncert rozpoczął występ  Reprezentacyjnego Zespołu PZŁ Mieczysława Leśniczaka (M. Leśniczak, Z. Olendrowicz, K. Kadlec, S. Śliwa). Następnie wszystkie zespoły najpierw osobno zaprezentowały kilka utworów z własnego repertuaru po to, aby na koniec zagrać razem przygotowane kompozycje i stworzyć jedną wielką orkiestrę złożoną z rogów myśliwskich. Wspólnym wykonaniem sygnału „Pożegnanie” dało się odczuć, iż I Ogólnopolskie Warsztaty Zespołów Sygnalistów Myśliwskich w Garbiczu przeszły do historii.

Szczególne podziękowania należą się państwu Grażynie i Robertowi Olejarzom oraz Krzysztofowi Kadlecowi za wysiłek i serce włożone w organizację tego wydarzenia. Była to nie tylko wspaniała okazja do spotkania się, wymiany doświadczeń podczas długich wieczornych dyskusji, śpiewów i wspólnego muzykowania, lecz przede wszystkim kolejny krok do nowej, lepszej jakości polskiej sygnalistyki. Nie pozostaje nic innego, jak tylko powiedzieć:

Do zobaczenia za rok!

 

Tekst: Magdalena Worecka
Zdjęcia: Katarzyna Wejster

 

Wykład Stefana Śliwy

Zajęcia ze Stefanem Śliwą (zespół "Klangor" i "Hreczecha")

Zajęcia z Józefem Czerniakiem

Pierwsza próba warsztatowa

Cenne wskazówki

Przed koncertem w Lubowie

Druga próba warsztatowa

...

...

...

Msza św. przed Koncertem Finałowym

...

Koncert Finałowy


Wasze komentarze
autor: Kaja
e-mail: kaja1803@o2.pl
data: 2009-03-18
I Ogólnopolskie Warsztaty w Garbiczu były na prawdę bardzo udaną imprezą.
Mogliśmy uzyskać wiele ciekawych wskazówek technicznych z ust powszechnie
znanych i cenionych wykładowców z kręgów muzyki myśliwskiej. Nie
zabrakło także udanej biesiady w trakcie warsztatów. Co do organizacji, nie
mam większych zastrzeżeń, jedynie co mogłoby być lepsze, to większa
publika na koncertach. Wyżywienie i noclegi były na najwyższym poziomie.
Zachęcam wszystkich serdecznie do udziału w przyszłorocznych warsztatach,
które mam nadzieję, się odbędą. Wyrazy uznania należą się Państwu
Robertowi i Grażynie Olejarz oraz prof. Krzysztofowi Kadlecowi, za
zorganizowanie tego przedsięwzięcia. Z poważaniem Katarzyna Wejster ZSM
Hreczecha
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.043 sekund