Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
V Salon Hubertowski w Szamotułach

autor: Stefan Feder
data powstania: 2008-02-11

Zachodni Poradnik łowiecki – kwartalnik Wojewódzkiego Sejmiku Łowieckiego w Poznaniu nr 4/2008

V Salon Hubertowski w Szamotułach

19 października 2007 roku zainaugurowano „V Salon Hubertowski” w Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach. Jednym z głównych punktów tegorocznego salonu było uroczyste otwarcie wystawy pt.:„Łowieckie Impresje” – zbioru trofeów zdobytych przez znamienitego poznańskiego myśliwego Adama Smorawińskiego podczas licznych safari w Afryce oraz wielu wypraw traperskich w Kanadzie, Ameryce Południowej, Rosji i na Alasce.

V Salon Hubertowski rozpoczął się sygnałem myśliwskim „Powitanie” odegranym przez Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Puszcza Notecka” w składzie: Marek Kwapisz, Michał Talma i Tomasz Judek.

Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Puszcza Notecka”
od prawej: Marek Kwapisz, Michał Talma, Tomasz Judek i gościnnie Krzysztof Kadlec

Do sygnalistów dołączył również Krzysztof Kadlec – znany kompozytor i wykonawca muzyki myśliwskiej oraz Janusz Wylegała kierownik artystyczny Rodzinnego Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Bażant”. Licznie przybyłych gości: myśliwych, leśników, sympatyków oraz miłośników łowiectwa i lasu, dzieci i młodzież oraz przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego okręgu poznańskiego i władz samorządowych powiatu szamotulskiego przywitał dyrektor muzeum i główny organizator salonu Michał Kruszona.

od prawej: Janusz Wylegała, Tomasz Judek, Marek Kwapisz i Michał Talma

Uroczystego otwarcia dokonał starosta powiatu szamotulskiego Paweł Kowzan. Współorganizatorami tegorocznego salonu hubertowskiego w Szamotułach byli myśliwi z Koła Łowieckiego „Darz Bór” w Otorowie i Koła Łowieckiego „Drop” w Obrzycku, Starostwo Powiatowe w Szamotułach, Ośrodek Jeździecki w Baborówku, Nadleśnictwo Wronki oraz firma Mobel Oase z Obrzycka. Patronat medialny nad salonem objął tygodnik „Gazeta Szamotulska”. Dodatkowo w zorganizowanie salonu hubertowskiego zaangażowani byli myśliwi z wielu kół łowieckich działających na terenie powiatu szamotulskiego.
Wystawę „Łowieckie Impresje” bardzo interesująco zaprezentował kol. Michał Idczak, jej współtwórca i członek Koła Łowieckiego nr 79 „Orzeł” w Poznaniu. Ekspozycja obejmowała trofea zdobyte w zookrainie etiopskiej (Afryka) i w Holarktyce (Europa, Azja, Ameryka Północna). Najliczniej reprezentowane były gazele oraz antylopy. Spośród drapieżników duże zainteresowanie i podziw budził lew. Można było również obejrzeć wspaniałe okazy fauny europejskiej oraz naszej rodzimej, w tym poroża kapitalnych jeleni oraz danieli. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczyła liczna publiczność na otwarciu salonu hubertowskiego, w tym duża grupa dzieci i młodzieży.
.Pierwszy dzień salonu hubertowskiego zakończył się wspaniałym koncertem muzycznym w wykonaniu „Kwartetu Poznańskiego” jedynej w Polsce grupy wokalnej śpiewającej pieśni o tematyce myśliwskiej i leśnej. Koncert obejmował kompozycje wybitnych kompozytorów polskich, takich jak: Józef Elsner, Mieczysław Karłowicz, Piotr Maszyński, Stanisław Moniuszko i Zygmunt Noskowski. W programie znalazł się również słynny „Chór myśliwych” z opery „Wolny strzelec” Karola Marii Webera. Atutem koncertu były starannie dobrane kompozycje do tekstów takich poetów jak: Stefan Garczyński, Maria Konopnicka czy Adam Mickiewicz. Muzyka wraz z tekstem tworzą specyficzny klimat przenoszący słuchacza w świat przyrody i lasu, rytuałów myśliwskich, biesiad, dawnych polowań i opowieści. Kolorytu prezentacjom słowno-muzycznym dodawały dawne, niekiedy zapomniane, sygnały myśliwskie, prezentowane przez znamienitego i wytrawnego ich znawcę, niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie muzyki myśliwskiej, współpracującego z zespołem – Krzysztofa Kadleca.

Kwartet Poznański wystąpił w składzie: Janusz Zawadzki-tenor pierwszy, Radosław Jastak- tenor, Anatol Ćwirko-baryton, Maciej Kościelski- bass oraz Krzysztof Kadlec – róg myśliwski (lesnica) i prowadzenie.

od lewej: Janusz Zawadzki, Radosław Jastak, Anatol Ćwirko i Maciej Kościelski

od prawej: Krzysztof Kadlec, Janusz Zawadzki i Radosław Jastak

Drugi dzień V Salonu Hubertowskiego również miał bogaty program. W Ośrodku Jeździeckim Krystyny i Henryka Święcickich w Baborówku odbyły się pokazy koni i konna gonitwa hubertowska zakończona tradycyjnym szukaniem „lisa”. Po południu odbył się koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Trębaczy Myśliwskich „VENATOR” przy Wydziale Leśnym AR w Poznaniu (aktualnie mistrza Polski). Do zespołu z rogiem dołączył Krzysztof Kadlec. Podczas koncertu grano między innymi sygnały myśliwskie towarzyszące myśliwym podczas łowów oraz fanfary i marsze. Równolegle odbywała się biesiada myśliwska, a także tańce, prezentacja zachowań i obyczajów łowieckich Indian północnoamerykańskich oraz walki rycerzy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również prezentacja poszczególnych ras psów myśliwskich przeprowadzona przez kol. Michała Idczaka. V Salon Hubertowski w Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach na trwałe wpisuje się w działania mające na celu krzewienie i popularyzowanie kultury łowieckiej.

Tekst i zdjęcia:
Stefan Feder - sekretarz ORŁ PZŁ w Poznaniu, Komisja Kultury Łowieckiej

Wasze komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Tu możesz dodać swój komentarz:


Autor:
e-mail:
Ochrona antyspamowa.
Wypełnienie poniższego pola jest konieczne, aby komentarz znalazł się w bazie

Wpisz słownie liczbę 5:
Czas wykonania: 0.050 sekund