Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
Targi Hubertus EXPO 2014 - Podsumowanie

Już po raz piąty Klub Sygnalistów Myśliwskich PZŁ miał swoje stoisko na XI Międzynarodowych Targach Łowiectwa Strzelectwa i Rekreacji HUBERTUS EXPO, które odbyły się w Warszawie, w dniach 25 – 27 kwietnia 2014 r. Tym razem obszerny pawilon dzieliliśmy z Klubem Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ. Piękna wystawa unikalnych blach, oznak i klamer strażników łowieckich i lasowych pochodziła z bogatych zbiorów kol. Bogusława Kowalcze i połączona była z promocją kolekcjonerskiego albumu Marka Piotra Krzemienia „Straż łowiecka i lasowa”. Natomiast Klub Sygnalistów Myśliwskich zaprezentował współczesną kolekcję różnych rogów myśliwskich począwszy od rogów kieszonkowych aż po wielkie parforsy. Oprócz tego pokazane zostały nuty i płyty z sygnałami i muzyką myśliwską, rogi bawole, a także jedyna do tej pory książka opisująca muzykę łowiecką „Muzyka a myślistwo” Witołda Ziembickiego z 1936 r. Na czołowym miejscu stała piękna a zarazem śmieszna drewniana(ok. 1 metra) figura nemroda z metalowym rożkiem i odpowiednimi atrybutami prawdziwego, wiekowego myśliwego. Ten pełen uroku eksponat pochodzi ze zbioru Janusza Gocalińskiego i stanowi coroczną ozdobę naszego stoiska. Klamrą spinającą wystawę obu klubów były trąbki i rożki, jakie używali przed laty strażnicy łowieccy i lasowi pochodzące z kolekcji Bogusława Kowalcze. Jak się okazuje, nie najważniejsza była wystawa naszego klubowego stoiska, lecz rozbrzmiewające na olbrzymia salę targową dźwięki rogów myśliwskich. Co chwilę rozchodziły się melodie sygnałów łowieckich nie tylko grane, ale również śpiewane. Oprócz tego rozbrzmiewały fanfary, marsze, pieśni. Już tradycją się stało, że sygnaliści zwiedzający Targi, zaglądają do naszego stoiska z rogiem myśliwskim przy boku i uczestniczą w improwizowanych koncertach, które przyciągają w naszą stronę setki słuchaczy. Koleżanki i koledzy sygnaliści towarzyszą nam w muzycznych poczynaniach czasami przez kilka godzin, czasami przez dzień, a niejednokrotnie koncertują z nami przez cały czas trwania targowej imprezy.

Korzystając z okazji chciałbym gorąco podziękować wszystkim tym, którzy uświetnili swoją grą nasze wspólne muzykowanie: członkom zespołu „Hagard” z Krakowa i jego kierowniczce - Juli Królik, zespołowi „Echo” z Warszawy, zespołowi „Pasja”, Zespołowi Francuskiej Muzyki Myśliwskiej Trompes de Pologne z Heniem Mąką na czele, naszym przyjaciołom Justynie Stępień, Piotrowi Cebernikowi, Lori i Richardowi McLane, Jankowi Malewskiemu, Marcinowi Świtalskiemu, który wspomagał nas przez cały czas trwania Targów. W sposób szczególny chciałbym pokłonić się i wyrazić głęboką wdzięczność Małgorzacie, Ani oraz Januszowi Gocalińskim, którzy, jak co roku, włożyli wiele wysiłku w przygotowanie i muzyczną oprawę naszego klubowego stoiska.

 

Darz Bór Drodzy Przyjaciele!

 

Zapraszam wszystkich do Stolicy za rok na HUBERTUS EXPO 2015 do stoiska Klubu Sygnalistów Myśliwskich i koniecznie z rogiem myśliwskim. Zrobimy „hałas”, jakiego jeszcze nie było!!!

 

Krzysztof KadlecCzas wykonania: 0.090 sekund