odbył się 12 sierpnia.
Głównymi organizatorami imprezy były: Nadleśnictwo Spychowo, Spychowskie Bractwo Strzeleckie oraz Zarząd Okręgowy PZŁ w Olsztynie.
Już po raz drugi na deskach spychowskiego amfiteatru zaprezentowali się najlepsi trębacze myśliwscy z całego kraju. W tegorocznym konkursie wzięło udział 118 sygnalistów, gościliśmy zespoły z rejonu Warmii i Mazur oraz m.in. z Mazowsza, Pomorza, Kaszub, Podlasia, Łódzkiego i Lubuskiego.
Patronem konkursu jest Tomek Napiórkowski, jako uczeń technikum leśnego w Rucianem-Nidzie, zginął w wyniku obrażeń odniesionych w trakcie odbywania praktycznej nauki zawodu. Był sygnalistą, grał w zespole przy Nadleśnictwie Spychowo.
Zmagania konkursowe obserwowała licznie zgromadzona publiczność. Przesłuchania prowadzone były w 4 klasach solowych i 7 zespołowych. Zarówno sami uczestnicy jak również sędziowie zwracali uwagę na bardzo wysoki poziom konkursu. Z roku na rok coraz trudniej o laury – podkreślał sędzia główny Krzysztof Kadlec (wiceprezes Klubu Sygnalistów Myśliwskich)
W przerwach można było obejrzeć poplenerową wystawę obrazów – plenery malarskie odbywają się w Nadleśnictwie Spychowo od kilku lat. Pomysłodawcą pierwszego pleneru był nadleśniczy Tadeusz Struziński, który w wolnych chwilach sam oddaje się hobbystycznie malarstwu. W tym roku artyści pozostawili kilkadziesiąt prac. Część z nich została przeznaczona na aukcję, dochód z której pozwoli zorganizować w warsztaty malarskie dla dzieci niepełnosprawnych. Aukcja prowadzona przez przewodniczącego komitetu organizacyjnego Marka Michniewicza odniosła spory sukces – udało się zebrać ok. 7 300 zł.
Równolegle z konkursem odbyła się konferencja ekologiczna: zainteresowani dyskutowali m.in. o programie czynnej ochrony cietrzewia przeprowadzanym na terenie nadleśnictwa, małej retencji, zaznajomili się z ideą i sposobem funcjonowania Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie”, zwiedzali Muzeum Leśne oraz spacerowali w towarzystwie leśników po ścieżkach edukacyjnych.
Niewątpliwą atrakcją dla licznie przybyłej publiczności (na widowni amfiteatru zasiadło ok 1000 osób) była polowa hubertowska Msza Święta odprawiona przez Ks. Prałata Henryka Błaszczyka, podczas której grało razem 100 sygnalistów.
Po koncercie galowym sygnaliści oraz znamienici goście: zaszczycili nas obecnością m.in. dyrektor RDLP Jan Karetko, wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, wicemarszałkowie sejmiku wojewódzkiego, przedstawiciele władz samorządowych oraz PZŁ - udali się na biesiadę myśliwską. Świetna zabawa trwała do białego rana.
Najlepszą rekomendacją imprezy niech będą słowa nadleśniczego Tadeusza Struzińskiego: „Cieszmy się że do III Mazurskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich jest już o jeden dzień bliżej”.