Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
Sprawozdanie


VIII Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich Goraj-Zamek, 18.05.2002 r.


VIII Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich odbył się w sobotę 18 maja 2002 roku w scenerii zamkowo-parkowej na terenie Zespołu Szkół Leśnych w Goraju koło Czarnkowa. Wzięło w nim udział około 150 sygnalistów myśliwskich z 7 województw: wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego i najbardziej odległego lubelskiego (grupa z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju na Zamojszczyźnie). Licznie dopisała publiczność.

W kategorii solowej wystąpiło 103 wykonawców, natomiast w zespołowej – 18. Indywidualnie konkurs wygrał Marcin Wylegała z Chrzypska Wielkiego, zaś zespołowo – Zespół Trębaczy Myśliwskich z Goraja. W jury zasiadali: Krzysztof Kadlec (Filharmonia Poznańska), Mieczysław Leśniczak (Capella Zamku Rydzyńskiego), Mieczysław Skrzypiec (Koszalin), Piotr Grzywacz (Tuchola), Józef Czerniak (Filharmonia Kaliska), Jacek Kulpiński (Sarbia).

Organizatorami konkursu byli: Klub Sygnalistów Myśliwskich PZŁ, Polski Związek Łowiecki – Zarząd Okręgowy w Pile, Lasy Państwowe, Starostwo Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego i Zespół Szkół Leśnych w Goraju.

Ponadto odbył się I Przegląd Zespołów Rodzinnych, w którym wzięło 5 rodzin (minimum trzy osobowych): Jurczyszynowie z Strzelc Krajeńskich, Wylegałowie z Chrzypska Wielkiego, Skrzypczakowie z Brodniczki, Strawowie z Goraja i Nadolni z Sarbii.

Dużą atrakcją imprezy był II Wielkopolski Konkurs Wabienia Jelenii, w którym wzięło udział 22 uczestników w dwóch klasach: „Byk stadny” – zwyciężył Andrzej Misiak z Goraja i „Byk Organista” – zwyciężył Bogdan Michalak z Czerwonaka. Najmłodszy uczestnik – Stasiu Wróbel – miał 7 lat. W jury zasiedli: Szymon Maćkowiak, Bogdan Michalak, Jan Talowski, Roman Rożek, Jan Oborski, Krzysztof Turowski.

Konkursy były również okazją do uczczenia Jubileuszu XX-lecia Zespołu Trębaczy Myśliwskich w Goraju. W trakcie koncertu galowego życzenia dla jubilata złożyli: 1. Krzysztof Kadlec – Zastępca Prezesa Klubu Sygnalistów Myśliwskich Polskiego Związku Łowieckiego ( i zagrał na dużym rogu myśliwskim „Marsz Pszczyński”).
2. Piotr Grzywacz – Kierownik Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Jenot” przy Zespole Szkół Leśnych i Agrotechnicznych w Tucholi.
3. Zbigniew Sidorowicz - Kierownik Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Zespole Szkół Rolniczych w Głogowie.
4. Antoni Przybylski – Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Pile.
5. Leszek Sikora – Dyrektor Szkół Leśnych w Goraju.

Z okazji jubileuszu została przygotowana w zamkowej Sali Mahoniowej Wystawa o Zespole Trębaczy Myśliwskich z Goraja. Zgromadzono na niej wszystkie puchary, dyplomy, nagrody i pamiątki zespołu, pokazano kronikę, postery i albumy fotograficzne. Dodatkowo uzupełniono wystawę o eksponaty historyczne z przełomu XIX i XX wieku. Wystawiono także nagrody najbardziej utytułowanego sygnalisty gorajskiego – Tomasza Szramy (m.in. trzy fotele z poroża) i nagrody najmłodszych sygnalistów – Jasia (8 lat) i Jędrusia (6 lat) Strawów. Komisarzem wystawy i autorem jej scenariusza był uczeń Błażej Chmielewski. Wystawa budziła duże zainteresowanie wśród gości, publiczności, sygnalistów, a zwłaszcza absolwentów szkoły – byłych członków zespołu, którzy odnajdywali się na zdjęciach i wspominali zdobywanie eksponowanych pucharów i dyplomów.

Spośród gości uczestniczących w konkursie na szczególną uwagę zasługują: 1. Poseł RP Andrzej Gawłowski, który ufundował statuetkę dla najlepszego sygnalisty myśliwskiego Ziemi Pilskiej
2. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile Janusz Adam Sterczewski – puchar dla najlepszego zespołu w klasie G
3. Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Pile Antoni Przybylski – puchar dla najlepszego solisty w klasie A
4. Zastępca Przewodniczącego Zarządu Okręgowego PZŁ w Pile Sławomir Jaroszewicz – puchar dla najlepszego zespołu dziecięcego (w klasie D)
5. Wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek
6. Zastępca Burmistrza Miasta Czarnków Grzegorz Kaźmierczak
7. Nadleśniczy Nadleśnictwa Krucz Stanisław Zalewski – puchar
8. Dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Goraju Leszek Sikora – puchar
Ponadto puchar dla najlepszego zespołu ufundował Poseł RP Romuald Ajchler, a wręczył go jego przedstawiciel Wiesław Grott. Życzenia dla uczestników konkursu przesłał Senator RP Tadeusz Rzemykowski.

Relacje o konkursie przedstawiła Telewizja Polska w regionalnym Teleskopie oraz Radio Merkury Poznań. Artykuły prasowe zamieściły Głos Wielkopolski, Echa Nadnoteckie, Łowiec Polski i Zachodni Poradnik Łowiecki.

Wszystkie informacje o konkursie wraz z pełną listą wyników zamieszczoną w momencie ich ogłaszania podczas koncertu galowego znajdują się na stronie internetowej www.muzyka.mysliwska.pl/konkursy/goraj


Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
mgr inż. Maciej Strawa
Czas wykonania: 0.014 sekund