Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
Najnowsze CD na naszym rynku
Dziś chcę Państwu zaprezentować nowowydaną płytę CD pod tytułem „Dedykowane św. Hubertowi”, której autorami są: Jacek Smoczyński – trompe de chasse, Jan Bokszczanin – organy, oraz sekstet rogowy – zespół muzyki Par Force powstały przy Muzeum Jeździectwa i Łowiectwa w Warszawie w składzie: Jacek Smoczyński (kierownik), Dariusz Filipczak, Radosław Rola, Dariusz Stefaniak, Henryk Mąka oraz Marcin Brózda.

Na płycie, którą mam przyjemność Państwu zarekomendować usłyszymy trompe de chasse w duecie z organami w najpopularniejszym repertuarze klasycznym i myśliwskim (Haydn, Schubert, Haendel, Clarke i Purcell), utwory w wykonaniu zespołu muzyki PAR FORCE, którego instrumentaliści jako jedyni w Polsce grają na trompe de chasse, w typowym repertuarze hobertowskim (Le Vert Galant, Notre Dame des Marais, Adieu a Saint Maurice, La Marche des Boeres, La Marie Antoinette, A Cheval), oraz dzieła z repertuaru muzyki organowej takich mistrzów jak J. S. Bach, L. Clerambault, G. Boehm, J. Stanley). Warto także wspomnieć, że na płycie znalazły się dwie kompozycje współczesnego polskiego kompozytora Mariana Sawy, którego utwory są cenione i wykonywane na całym świecie. Jest to Fantazja na temat „Pojedziemy na Łów”, oraz wieloczęściowa Msza św. Huberta na róg myśliwski i organy. Obie te kompozycje zostały napisane i zadedykowane wykonawcom - Janowi Bokszczaninowi i Jackowi Smoczyńskiemu. Jest więc to światowe prawykonanie tych dzieł.

W trakcie 70 minut trwania płyty zostały ukazane walory brzmieniowe 6 rogów solo, duetu trompe de chasse z organami, oraz organów solo w najpiękniejszym repertuarze europejskim - od Henry Purcella po wspólczesne kompozycje Mariana Sawy. Na koniec warto także wspomnieć o tym, że jest to pierwsza tego typu płyta, która pojawiła się na rynku muzycznym Polski zarówno pod względem instrumentarium jak i repertuaru wykonywanych dzieł dlatego też gorąco zachęcam do wysłuchania tego cennego nagrania.
Czas wykonania: 0.087 sekund