Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
Tuchola 2004(Piotr Grzywacz) – festiwal jest moim pomysłem i ciągle się rozwija. To owoc wieloletniej pracy wielu osób zaangażowanych w tworzenie i utrzymanie nowoczesnej bazy i obsługi w Zespole Szkół Leśnych i Agrotechnicznych w Tucholi. Twórcami całego sukcesu są liczne osoby patronujące, sponsorzy, moi przełożeni i syn Karol prowadzący aktualnie ważną część; stronę internetową i kontakt z mediami w krajach niemieckojęzycznych. Cenię sobie wsparcie ze strony władz łowieckich oraz organizatorów Dni Borów Tucholskich. Wiem że instytucje powołane do tworzenia kultury robią podobne rzeczy za wielkie pieniądze. W naszym przypadku jest inaczej. Połączenie dobrych i śmiałych pomysłów z możliwościami dobrze zarządzanej bazy w Zespole Szkół Leśnych i Agrotechnicznych w Tucholi to optymalny wybór. Każdego roku poszukujemy nowych rozwiązań organizacyjnych. W tym roku w rolę organizatora siódmej edycji konkursu „Hejnał Tucholi” zaangażował się myśliwy, st kpt Włodzimierz Dębicki – Komendant Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Tucholi wraz z całą załogą strażaków. Uczestnicy konkursu odebrali tę nowość bardzo pozytywnie, bo hejnał miasta w przeszłości grano właśnie na strażnicach. Dekorację ołtarza do Mszy Hubertowskiej od kilku lat przygotowuje również kol. Myśliwy Marek Ligman z Tucholi.


Pierwszy konkurs sygnałów myśliwskich z okazji Dni Borów Tucholskich odbył się w roku 1983 z udziałem trzech zespołów i 13 solistów. Rok później pojawił się już pierwszy zespół zagraniczny ze szkoły leśnej w Szwerinie (NRD). W kolejnych latach gościliśmy grupy z Austrii, Niemiec, Czech, Jugosławi, Danii, Francji, Holandii i Białorusi.


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Myśliwskiej od 1983 roku trwa ciągle, z przerwą w stanie wojennym. Mamy już w dorobku siedem konkursów p. n. „Hejnał Tucholi” w którym gra się hejnał naszego miasta na rogu myśliwskim lub hejnał swojego miasta, dwie edycje „Mistrzostw Świata w grze na drewnianym ROGU TUCHOLSKIM”, jedenaście razy odbyła się MSZA HUBERTOWSKA w kościele p. w. Bożego Ciała w Tucholi. Od 1990 roku w konkursach uczestniczą również panie. Pierwszą była Brigitte Schattenberg z Uniwersytetu w Getyndze. Bazą dla organizacji festiwalu jest Zespół Szkół Leśnych i Agrotechnicznych, wieloletnie doświadczenie, merytoryczna jakość i atmosfera podziwiana zwłaszcza przez gości zagranicznych. W tym roku już trzykrotnie byliśmy gospodarzami najważniejszych wydarzeń w dziedzinie polskiej sygnalistyki łowieckiej. W marcu odbyła się Ogólnopolska Konferencja dla kierowników zespołów, organizatorów konkursów i jurorów Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ. W czerwcu odbył się w Tucholi IX Ogólnopolski Konkurs „O RÓG WOJSKIEGO” i obecnie XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Myśliwskiej i Wieżowej. Problemy organizacyjne omawiamy często na posiedzeniach Komisji Etyki, Tradycji i Zwyczajów Łowieckich Okręgowej Rady Łowieckiej w Bydgoszczy. Impreza ta posiada stałe miejsce w kalendarzu Dni Borów Tucholskich oraz planie pracy wymienionej komisji. Posiada zatem określoną pozycję i markę. Posiadamy własną stronę internetową www.sygnaly.tuchola.pl prowadzoną w dwóch językach przez Karola Grzywacza. Mówimy o rzeczach, których Tuchola wcześniej nie przeżywała. Komasacja tak ważnych imprez w jednym roku pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej to promocja naszej szkoły, miasta i całego regionu. Zachęcam samorządowe wydziały promocji aby pomyślały o promocji naszych imprez w swoich materiałach reklamowych. Przyjazd kilkuset osób na kilka dni do miasta to uruchomienie mechanizmu mnożnikowego. Goście zapłacili za noclegi, wyżywienie, zakupili pamiątki, wykonano szereg prac przygotowawczych za pieniądze najczęściej dopływające z zewnątrz. Przedstawiciele często wysokich władz patronując naszym poczynaniom zapoznali się z dorobkiem szkoły, zwiedzili dwie izby: Regionalną oraz Tradycji Łowieckich, bliżej poznali nasze problemy. Sygnaliści po raz pierwszy spotkali się we wspólnocie europejskiej. Przy ulicy pocztowej w miejscu zakwaterowania dowiedzieli się że jesteśmy miastem akademickim, bo oto w naszych i sąsiedzkich obiektach już od roku funkcjonuje Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi.! Pełna treść artykułu
Czas wykonania: 0.016 sekund