Powrót do nowej wersji serwisu powrót na stronę główną
Jasełka na myśliwską nutę

Na sali zapadła ciemność, a wraz z nią cisza. W oczach siedzących widać tylko migoczące  czerwone światło palącej się wiecznej lampy, symbolu miłości Boga do ludzi. Bóg, który jako mała iskierka pojawi się w ubogiej stajence, by rozpalić wielki ogień miłości płonący przez tysiące lat na całej ziemi daje swemu najukochańszemu stworzeniu Siebie - Dzieciątko.

Potężny huk przerywa ten błogi spokój. Słychać muzykę płynącą z rogów myśliwskich. Z każdym akordem robi się na scenie jaśniej. Do uszu widzów dociera szum morza, śpiew ptaków… Ziemię okrywa mgła, a z niej jak gdyby spod ciepłej pierzyny wyłania się…  Budzi się nowy dzień – pierwszy ziemski dzień.

Tak rozpocznie się spektakl, który już niebawem poruszy nasze serca i wprowadzi nas w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

JASEŁKA NA MYŚLIWSKĄ NUTĘ, bo o takim przedstawieniu jest mowa powstało na bazie dzieła Lucjana Rydla „Betleem Polskie”. Sztukę tę autor stworzył ponad wiek temu i poświęcił ją Róży Stanisławowej hr. Tarnowskiej. Przedstawienie po raz pierwszy było wystawione w 1905 roku w teatrze lwowskim, a dopiero później w krakowskim Teatrze Ludowym.

Organizatorem  przedsięwzięcia jest Koło Łowieckie „Knieja 3”  Gliwice wspólnie z Domem Kultury w Koszęcinie. „Jasełka na myśliwską nutę” łączą w sobie elementy kultury judeochrześcijańskiej z tradycją i kulturą łowiecką. Wplecione w niej wątki współczesne, nadają jej swoistej pikanterii. Cały projekt ma walory przede wszystkim edukacyjne i to zarówno dotyczące kwestii etycznych, moralnych jak i związanej z nimi – szeroko rozumianej kultury leśnej i łowieckiej.
Dzieło to przedstawia historię zbawienia od początku stworzenia po narodziny Jezusa. Spektakl scala ze sobą historię i współczesność. Całe przedstawienie nosi znamiona musicalu, gdyż okraszone zostaje pięknem muzyki płynącej z rogów myśliwskich oraz tańcem i śpiewem artystów amatorów, którzy wywodzą się z grona leśników, myśliwych i ich sympatyków.

Sztuka w IV aktach będzie wystawiona na scenie Domu Kultury w Koszęcinie w grudniu 2015r. Bardzo dobra akustyka jak i kameralność sali sprawi, że w tym szczególnym czasie poczujemy swojski klimat tradycji i magii Świąt Bożego Narodzenia. Główną oprawę muzyczną tworzą oczywiście plessy i parforsy ZSM „Knieja” Koła Łowieckiego „Knieja 3” Gliwice i ZSM Nadleśnictwa Strzelce Opolskie. Nasi sygnaliści zaprezentują różny repertuar, w którym oczywiście nie braknie kolęd w opracowaniu Krzysztofa Kadleca i Artura Kanawki. A oto telegraficzne streszczenie.

Bóg tworzy świat. Jego ostatnie stworzenie łamie ustalone zasady. Ewa – pierwsza niewiasta ulega szatanowi. Po wielu wiekach Maria – naprawia to, co Ewa uczyniła, zawierza się i oddaje całkowicie Bogu, który dla umiłowanego swego stworzenia - człowieka posyła Syna. Rodzi się Bóg w ubogiej stajence by dać człowiekowi możliwość powrotu do Raju. Witają go wystraszeni pastuszkowie, myśliwi oraz inne postacie. Nie wszyscy jednak z tego faktu się cieszą, niektórzy czują się wręcz zagrożeni …

Premiera sztuki odbędzie się 19 grudnia 2015r. o godzinie 18.00 w Domu Kultury w Koszęcinie. Następne przedstawienia planowane są 27 grudnia oraz 3 stycznia 2016 r. Bilety będą do nabycia w Domu Kultury w Koszęcinie tel. 34 357 61 04.

Na koniec cisną mi się na język słowa Heroda:

„Strach mnie ogarnia skrycie,
Mącą się myśli w głowie …
Po kościach idzie mrowie …
Czuję, że coś się stanie!”

Zapraszamy!

Darz Bór!
Wiesław Kucharski

 

 

 Czas wykonania: 0.018 sekund